„Tento způsob bezhotovostní platby za parkovací služby uvítají především řidiči, kteří potřebují v zóně placeného stání zaparkovat a nemají u sebe drobné mince na úhradu v automatu,“ přiblížila novinku tisková mluvčí firmy Pavlína Adamčíková.

Řidič odešle SMS zprávu s registrační značkou svého vozidla na telefonní číslo, které je uvedeno na každém automatu. Cena zprávy je 20 korun.

Parkovné zůstane na stejné výši jako doposud. Nebudou tak zvýhodňování řidiči, kteří zaplatí v hotovosti, ani ti, kteří dají přednost platbě přes svůj mobilní telefon.

Zaparkuje-li zájemce přímo na náměstí, bude zde moci své auto nechat hodinu. V jiných lokalitách se doba, po kterou se může beztrestně parkovat, prodlouží na dvě až čtyři hodiny. Výhodou, kterou mnozí uvítají, je možnost doplatit parkovné, aniž by se řidič vracel ke svému vozu.

„Podle mě je to celé zbytečné. Stejně už jsem u toho automatu, abych zjistil telefonní číslo, na které mám zprávu odeslat. Co je ale přínosem, je možnost prodloužit dobu,“ zhodnotil včera jeden z řidičů Karel Novotný.

Městská policie bude provádět kontrolu pomocí zařízení připojeného na internet. „Daňový doklad je možné vytisknout na internetovém portálu. Pro přihlášení je nutné použít kontrolní kód z SMS parkovacího lístku,“ sdělila Adamčíková.

Podotkla také, že služba je dostupná pouze u českých mobilních operátorů a částku nižší než 20 korun není možné uhradit.