„Deset milionů korun,“ odpověděl Deníku hranický starosta Miroslav Wildner na dotaz, jak vysoké jsou ve městě bezprostřední škody na obecním majetku. „Ve skutečnosti však mohou být i několikanásobně vyšší,“ zdůraznil vzápětí.

Podle něj mohla totiž velká voda způsobit zatím skryté škody i v podzemí. „Do země nikdo z nás nevidí. Může tam být popraskané potrubí v řádu několika desítek milionů,“ upozornil na hrozící nebezpečí Wildner.

V nejbližších dnech chce město do země spustit sondy s kamerami, které by měly případná skrytá poškození odhalit. „Pokud bychom to neudělali, mohlo by se stát, že se někde za rok za dva propadne část země, nebo se protrhne hráz,“ varoval hranický šéf.

Inventuru po povodních se ale radnice chystá provést i na povrchu. „Zatím víme s určitostí jen to, že nejhůře postižené příměstské části jsou Lhotka, Velká a Drahotuše,“ vyjmenoval je starosta.

Středeční povodeň byla podle něj nejen rychlá, ale i zákeřná. Vylila totiž potoky, zatímco Bečva se stále držela v normálu. Jak to ve středu začalo NAJDETE ZDE

„Nikdo nevěděl, na základě čeho vyhlásit první, druhý nebo třetí povodňový stupeň. Veškeré měřáky jsou totiž na Bečvě,“ poukázal na komplikaci, která nastala, Wildner. Město proto správcům Veličky i Ludiny navrhne, aby umístili měřící zařízení také k nim.

„Na Veličce už jedno takové digitální je, ale zatím ještě nebylo zapojeno,“ podotkl pro úplnost starosta.

Kde by byly měřiče vody nejvíce potřebné, to je oblast čtvrti zvané Mexiko. Tam se Velička pokaždé vylije ze břehů nejdříve. Těsně před viadukty tvoří totiž potok mělký meandr.

„Se správcem toku a s Českými drahami se budeme radit, co s tím. Mám ale obavu, že nic chytrého a účinného nevymyslíme. V Mexiku byla totiž před mnoha staletími bažina a voda si pamatuje, kudy kdysi tekla. Můžete si ji regulovat, jak chcete, vždycky se vrátí,“ popsal stručně svou teorii o nejvíce postižené oblasti Hranic Wildner.

Nezapomněl však vyjádřit velký dík občanům, hasičům, městským strážníkůma dalším, kteří svou pílí a trpělivostí zabránili vodě v tom, aby byly škody ještě vyšší. „Žádnou ztrátu na životě jsme nezaznamenali a to je pro mě ze všeho nejdůležitější,“ uzavřel starosta Hranic.