Oslavy osvobození obce přitom už mají ve vesnici vybudovanou tradici.

„Májové průvody a kladení věnců u nás probíhá nepřetržitě každý rok. Sice s akcí nemáme spojené žádné emotivní projevy, ale lidé si jistě uvědomí, jaký význam to má. Je to také příležitost ke společenskému setkání," řekla starostka obce Alena Veličková.

Právě tradice, které se z minulosti s novými prvky přenášejí do současné doby, v Horním Újezdu sledoval také etnograf Daniel Drápala. Na udržované kulturní události v oblasti Záhoří se podle svých slov zaměřuje už pět let.

„Snažím se zjistit, jakou podobu mají různé folklorní tradice právě v současnosti. Výzkum začíná kolem masopustu, přijíždím sem o Velikonocích, když kluci klapotají, zajímá mě také stavění a kácení máje a pokračuji s dalšími tradicemi, které přicházejí během celého roku. Zajímám se také o ty tradice, které jsou staré jen několik desetiletí. V Býškovicích je to například zelobraní, tady v Horním Újezdu dýňobraní. I tyto akce mají podobnou funkci, protože obyvatele vesnice stmelují," řekl rodák z Rožnova pod Radhoštěm a pedagog Masarykovy univerzity v Brně. V příštích týdnech se do oblasti mezi Valašskem a Hanou vrátí i se čtyřmi svými studenty. Poznatky pak vměstná do nové publikace.

Pro další účastníky však byla sobotní akce v prostorách fotbalového areálu především možností k rodinnému posezení či přípitku s přáteli. Takto událost vnímal například Jaromír Orság.

„Pocházím ze Studénky, kde byl společenský život hodně bohatý. Nečekal jsem to, ale tady je to hodně podobné. Obec je v tomhle směru hodně aktivní, což je dobré i pro ty děti," uvedl. Obyvatelé i jiní návštěvníci vesnice se ještě v květnu mohou těšit na další společenské akce. Druhá májová neděle bude patřit Svátku matek a 25. května pak proběhne tradiční kácení máje.