Podle ředitele Československého jazzového festivalu Rudolfa Neulse snímky, zachycující atmosféru v sále, ale i zákulisí, vždy v minulosti k tomuto hudebnímu svátku patřily. „Názvem výstavy, ale i grafikou plakátu navazujeme na soutěžní fotopřehlídky, které festival provázely před více než padesáti lety. První plakát, který jsme použili, byl z roku 1967,“ řekl Neuls s tím, že se jazzové fotopřehlídky těšily vždy velké oblibě návštěvníků.

Swingový večer si užili v sobotu večer posluchači v Městském domě v Přerově. V rámci jarních koncertů Československého jazzového festivalu v Přerově vystoupil zpěvák Jan Smigmator, kterého na pódiu doprovodili špičkoví hudebníci.
Z měšťáku zněl swing. Jana Smigmatora doprovodili Scott Hamilton a Juraj Bartoš

„Vystavovali jsme snímky profesionálů, ale i amatérské fotografie. Nezřídka byly přehlídky i soutěžní. O jedinečné zachycení jazzové atmosféry se v minulosti postaral především Jiří Vojzola, který byl dvorním fotografem této akce,“ dodal Neuls, který nevylučuje, že se přehlídky fotografií na festival znovu vrátí.

Na výstavě v galerii je k vidění šedesát snímků z různých ročníků festivalu. „Na své si zde přijdou fanoušci všech koncertů jazzu z různých hudebních scén ve městě. Kromě snímků z hlavní scény ve velkém sále Městského domu nabízí pohledy do zákulisí, ale také z nočních jam sessions, fotografie z jarních Matějských poutí a prologů. Salonek galerie pak patří doprovodné scéně Jazz u piva v přerovské restauraci Pivovar,“ popsala kurátorka výstavy Lada Galová.

Úvodní koncert prologu Československého jazzového festivalu v Přerově patřil ve čtvrtek večer zpěvačce Heleně Vondráčkové, kterou na pódiu doprovodili špičkoví muzikanti z Charlie bandu. Přerovské publikum ocenilo zpěvačku bouřlivým aplausem a nechyběly a
Možná ještě natočím jazzovou desku, prozradila v Přerově Helena Vondráčková

Od roku 2018 pořizuje jazzové snímky na festivalu v Přerově Jan Gebauer - jeden z autorů, kteří v galerii vystavují. „Výstava navazuje na foto sessiony, které byly v šedesátých letech a podílela se na nich organizačně i moje babička Dana Rosypalová. I plakát je situovaný do té doby. Na festivalech mám rád především atmosféru přímo na pódiu. Rád zachycuji detaily zblízka, kdy člověk cítí hudbu a ty správné jazzové vibrace, které se pak přenášejí i do fotografie,“ popsal Gebauer.

Výstavu pořádá galerie ve spolupráci s Nadačním fondem Československého jazzového festivalu a lidé si ji mohou prohlédnout až do neděle 23. června.