„Průtah Dřevohosticemi, který vede od radnice až na konec obce směrem na Radkovy, byl v úterý předán do zkušebního provozu. Opravený úsek má délku asi 700 metrů,“ shrnul starosta Dřevohostic Petr Dostál.

Správa silnic Olomouckého kraje investovala do oprav částku kolem 18 milionů korun, městys na akci přispěl přes 5 milionů.

„Rekonstrukce silnice třetí třídy začala 10. srpna a po jejím dokončení se řidiči dočkají komfortnější jízdy. Původní dlažbu nahradil tichý asfalt a vozovka má šířku asi šest metrů. Stavebníci také rozšířili chodník. Některé domy dosud nebyly napojeny na kanalizaci, což se teď změnilo,“ řekl starosta.

Dřevohostice
Dřevohostice: moderní sportoviště i LED lampy v ulicích. Co dál plánují?

O obnovu poničené cesty usilovali místní už dlouho a dokonce kvůli tomu před lety sepsali i petici.

„Lidé si stěžovali na velkou hlučnost a prašnost. Při průjezdu nákladních aut se domy v ulici třepaly a na některých se objevily i praskliny. Hluk je teď díky tichému asfaltu mnohem menší,“ poznamenal.

Cesta k realizaci projektu byla podle starosty trnitá. Stavba měla už v roce 2018 všechna potřebná povolení, do země se ale tehdy nekoplo.

„Měli jsme zpracovaný projekt a dokonce bylo vydáno i stavební povolení. Jenže se nenašly finanční zdroje, stavební povolení propadlo a bylo znovu obnoveno až v roce 2021. Správa silnic tuto akci naštěstí zařadila na seznam investic,“ vylíčil anabázi.

Během rekonstrukce byla silnice uzavřena a řidiči museli využít objízdnou trasu.

„Ta vedla po místních komunikacích mezi poli na obec Radkovy. Projektant počítal i s opravou objízdných tras, které byly kvůli stavbě poničené. V současnosti se pokládá asfaltový koberec na objízdné trasy, které vedou po místních komunikací v naší obci,“ doplnil.

Původní žulovou kostku, která byla v Mlýnské ulici od třicátých let minulého století a sloužila téměř sto let, městys využije. „Odkoupili jsme asi 200 tun a využijeme ji na úpravu prostranství u dřevohostického zámku,“ uzavřel Petr Dostál. (pu)