Jeho znovuotevření a napuštění oslavili místní v sobotu odpoledne na prostranství u rybníku, kde dobrčické hospodyňky připravily bohaté občerstvení.

Na vyčištění, odbahnění a zpevnění břehů čekali v obci celé čtyři roky.

„Projekt na revitalizaci dělala už bývalá starostka. Jenomže nebyly vyřešené problémy s okolními pozemky, které patřily Úřadu pro zastupování státu, u výpusti zase obci Přestavlky. V současné době už jsou pozemky obce a z Operačního programu životní prostředí se nám podařilo získat 900 tisíc korun,“ říká starostka Dobrčic Božena Sitková.

Zbývající částku do milionu korun musí zaplatit obec ze svého rozpočtu, který ročně činí jeden milion korun.

Zrekonstruovaný rybník v Dobročicích

„Pro takovou malou obec s dvěma sty obyvateli je to významná investice,“ uvedla Sitková. Milion korun stačil přitom na opravy i na vybudování nových vpustí a výpustí.

Slavnostní otevření zrekonstruovaného rybníka v Dobročicích

Místní vzpomínají, že rybník je v obci už alespoň dvě stě let.

„Je to pro nás důležité místo. Naši předkové tady plavili koně a přejížděli s vozy, které měly nasáknout vodou, aby nevrzaly,“ vysvětluje jeden z místních obyvatel. Dnes už se do rybníku těší hlavně děti.

„Už si tady postavily branky na vodní polo, chceme zde vysadit také ryby. Rybník má být ale hlavně vodní nádrží pro hasiče,“ řekla starostka.

Kromě toho bude mít částečně i protipovodňovou funkci.

"Dokud byl zanesený bahnem a nebyla v něm voda, valila se voda z potoku přímo na obec. Teď se podaří vodu lépe zadržet.“ říká Božena Sitková. Oslavy, na kterých nechybělo šampaňské, řízky a koláče vyvrcholily krájením dortu ve tvaru rybníku s vodníkem. (red)