Dvouleté děti bude přijímat i nová mateřská škola, která má vzniknout na Horním náměstí v Přerově.

„Jedná se o projekt soukromé společnosti, která si vyžádala stanovisko Rady města - a to se má stát přílohou žádosti o dotaci z programu ITI Olomoucké aglomerace. Nám se záměr líbí,“ shrnul náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil. (ANO).

Nová mateřinka má mít prodlouženou pracovní dobu a maminky by do ní mohly umístit své dítě už v šest hodin ráno a přijít si pro ně v šest večer.

„Provozovatelé by tím vyšli vstříc rodičům, kteří musejí být občas déle v práci. Nová mateřinka by mohla přijmout do domu na Horním náměstí celkem čtyřiadvacet dětí, o které by se starali dva pedagogičtí pracovníci a jedna chůva,“ upřesnila mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Montessori, angličtina i zumba

Školka chce nabídnout prvky Montessori pedagogiky, která je odlišná od tradičního pojetí vzdělávání a klade větší důraz na svobodný rozvoj dítěte a jeho samostatnou činnost. Kromě prvků Montessori pedagogiky se chtějí provozovatelé zaměřit také na anglický jazyk a sportovní aktivity v podobě jógy či zumby.

Pokud se ji podaří otevřít, mohly by do ní nastoupit první děti už v září 2020. Záměr vybudovat novou školku podpořili i regionální zaměstnavatelé - jako firmy Emos, Zubr či Precheza.

V Přerově je v současné době dvanáct školek, zřizovaných městem, a umístěny jsou ve dvaceti budovách. Další čtyři mateřinky jsou pak v soukromých rukou.

Stále přes deset volných míst

Možnost umístit v předškolním zařízení i dvouleté dítě legalizovala novela Školského zákona. Zatím pouze umožňuje školkám zapisovat také dvouleté děti, ale od září 2020 by už měli zřizovatelé místa pro tak malé děti garantovat.

Pedagogové ale upozorňují na to, že dvouleté děti ještě nejsou na pobyt v kolektivu připraveny.

„Pokud přijdou rovnou z jesliček, tak to pro ně problém není. Děti, které ale přicházejí z domácností, hodně pláčou a adaptační doba je u nich delší,“ poznamenala už dříve třeba Lea Vodičková, ředitelka Mateřské školy v Kratochvílově ulici v Přerově. Přesto se i mateřinky, zřizované městem, snaží vyjít rodičům vstříc.

Po zápisech, které proběhly v květnu, zůstává v mateřských školách stále patnáct volných míst.

„Dětí přišlo k zápisům zhruba stejně jako loni, ale každý rok jejich počet mírně klesá. K červenci jsme měli volná místa v mateřinkách v Kozlovicích, Lověšicích, Újezdci či Henčlově, ale aktuální data budou k dispozici na webu města až po 20. srpnu,“ uzavřel Petr Hrbek z odboru školství přerovského magistrátu.