Podle zdejších lidí je kanalizace už několik let zaklínadlem, kvůli kterému se brzdí rozvoj v této příměstské části. Naděje na zlepšení je však v nedohlednu.

„Tím, že nám chybí, nemůžeme plánovat žádné investiční akce. Cokoliv totiž chceme opravit nebo udělat, vždycky ztroskotá právě na tom, že nemáme zbudovanou kanalizaci,“ uvedla jedna z místních obyvatelek Veronika Galová.

Ta se prý do Čekyně přestěhovala před osmi lety a od té doby stále jen čeká. „Uvědomujeme si však, že je stavba kanalizace nákladná, a tak jsme trpěliví,“ dodala.

Šance je získat evropské peníze „Jedinou naší možností je získání evropských financí na tuto stavbu. Podmínkou Evropské unie pro získání dotace je ale napojení minimálně tisícovky obyvatel na čističku. A nás je tu jen kolem šesti set,“ dodala členka osadního výboru v Čekyni Valeria Švestková.

Místní lidé přitom upozorňují na fakt, že jim chybějící kanalizace působí problémy. „Splašky tečou přímo do potoka, takže by to měl řešit i odbor životního prostředí magistrátu,“ myslí si zase další z místních Božena Lužová.

Nákladnou stavbu cesty v Borošíně, která je v kontrastu s chybějícími investicemi, přitom kritizovali i někteří obyvatelé na jednání zastupitelstva minulý týden. Zástupci přerovského magistrátu mají argumenty, proč není v místní části kanalizace zbudována.

„Stavba se odkládá, protože obec měla na výběr, jestli chce kanalizaci, nebo rozvody vody. Občané si vybrali vodu,“ konstatoval mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Opravy v místních částech Přerova podle něj probíhají postupně a není v silách města zvládnout všechno hned.