Mezi draženými předměty nechyběly ani osobní automobily, například vyvolávací cena Škody Superb z roku 2004 byla 60 tisíc korun. Za celý minulý rok bylo dvakrát tolik exekucí než o rok dříve. Podle Vrány na to má vliv nejen hospodářská krize, ale zejména nezodpovědné zadlužování lidí.

„Přijela jsem si koupit šicí stroj. Mají tu tři, všechny pěkné. Uvidím, na kolik se vyšplhá výsledná cena,“ svěřila se před dražbou Lenka Střelková z Brna.

Sklady s vystavenými věcmi nechali organizátoři otevřené od dvanácti hodin, aby zájemci měli dost času si předměty prohlédnout.

„Přijeli jsme tři čtvrtě hodiny před začátkem a už to bylo pozdě, už tu byla fronta,“ řekl muž, který přijel na dražbu se svojí ženou z obce na Vsetínsku.

Někteří oslovení tvrdili, že se přijeli podívat, jaké věci jsou tu vůbec k mání, jiní sháněli konkrétní vybavení. „Chceme ledničku a i televizi. Už jsme si vybrali, tak snad to vyjde,“ poznamenala Dominique Nicol Schoupalová z Přerova.

Exekucí bylo vloni dvakrát více než v roce 2008

Přerovský exekutor vykonal v loňském roce v Olomouckém a Zlínském kraji rekordní počet 6189 exekucí majetku.

„Nárůst oproti roku 2008, kdy se jednalo o 3695 exekucí, je tak téměř dvojnásobný. Přesto ale klesá vymahatelnost objednávek,“ uvedla mediální zástupkyně Vránova úřadu Marcela Minářová.

„Tento stav je zapříčiněn tím, že na jednoho člověka či firmu je často uvaleno více exekucí najednou. V případě recidivy pak exekutor nemá již šanci zabavit jakýkoli majetek.“

Na dražby v Přerově-Čekyni chodívá více než 200 lidí.

„V loňském roce jsme museli dokonce postavit novou dražební halu, aby se všichni zájemci mohli vejít pod jednu střechu,“ řekl Vrána. V té zájemci našli nejen vybavení domácnosti, ale i třeba sekačky na trávu a tenisové rakety. Před halou navíc stála čtyři dražená auta.