„Jsme tu v pronájmu u soukromníka, který tento objekt odkoupil od Českých drah. Bydlet tady můžou buď jednotlivci, nebo i rodiny s dětmi. Podmínkou ale je, aby měli trvalé bydliště v Přerově, a to kvůli lepšímu vyřízení sociálních dávek," řekl Pavel Mirga, který provozuje také ubytovnu v Dluhonské ulici. V té dokonce zřídil lazaret a sváží sem lidi z léčeben pro dlouhodobě nemocné z celé republiky.

„Svobodným nabízíme dvoulůžkový pokoj, rodinám jedna plus jedničku. Za lůžko u nás jednotlivec zaplatí čtyři tisíce, rodina pak uhradí nájem deset tisíc," přiblížil Pavel Mirga s tím, že o bydlení je mezi obyvateli Přerova zájem.

Boj o pořádek

Za pořádek v nové ubytovně ručí vrátný. Klienti se musejí u vchodu prokázat občanským průkazem a dostanou klíče od svého pokoje. Díky této „ostraze" se také podařilo z přednádraží vystrnadit opilce a bezdomovce.

„Vyhodil jsem je, protože tady chceme mít pořádek. Zkuste se sem podívat po osmé hodině večer, je tu absolutní klid. Nikdo si nedovolí dělat binec. Z deseti návštěv, které sem přijdou, povolím tak jednu," vylíčil vrátný Pavel Mirga, který je strýcem vedoucího ubytovny.

Do zařízení na frekventovaném místě v blízkosti nádraží se stěhují nejen sociálně slabší rodiny či Romové, ale také lidé, kteří se nečekaně ocitli bez střechy nad hlavou.

Kdo tam žije?

„Osazenstvo? Black and white. Romové i vaši. Někteří k nám dokonce utekli z ubytovny Českého červeného kříže, protože nebyli spokojeni s podmínkami," přiblížil vrátný.

V současné době jsou obsazená nájemníky ubytovny dvě patra budovy, ale další lidé se sem stále hlásí.

„Žijeme si tu jako v pohádce, nechybí nám nic," potvrdila jedna ze zdejších obyvatelek.

Počet zařízení roste

Úředníci přerovského magistrátu připouštějí, že lidí, kteří se v poslední době stěhují do ubytoven, je čím dál více. Na vině je podle nich zhoršující se sociální situace obyvatel. Podobných zařízení je ve městě už jedenáct.

„V Přerově jsou různé typy ubytoven, některé přijímají jen dělníky, jiné zase osoby závislé na sociálních dávkách – tedy rodiny s dětmi. Jsou to většinou soukromé ubytovny a nespadají pod nás. Je potřeba je ale hlídat – i kvůli obavám ze šíření infekčních nemocí, " shrnula vedoucí oddělení sociálních věcí a zdravotnictví přerovského magistrátu Andrea Kafková. Město proto podle ní provádí ve všech zařízeních pravidelné kontroly.

Sociální systém situaci nahrává

Skutečnosti, že podobné ubytovny ve městě rostou jako houby po dešti, prý nahrává současný sociální systém.

„Ten totiž umožňuje zaplatit nájem ze sociálních dávek na bydlení, takže tyto ubytovny mají svůj jistý příjem," vysvětlila.

„Je to bohužel systém, který nastolili naši zákonodárci. Dokud se tato legislativa nezmění, nejsme schopni tomu zabránit," uzavřel náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).