„Jaká má být? Dobrá pálenka potřebuje kvalitní švestky a taky se musí umět vypálit. Naše odrůda je stará už sto let, takže je prověřená léty,“ popsal letošní vítěz Beňovského slivkoštu František Sobota, který vyhrál v kategorii modré ovoce.

Podle něj se ale loni na úrodu spoléhat nedalo. Beňovem se totiž v červnu prohnaly povodně, a tak bylo v sadech pořád vlhko.

Další z pěstitelů a několikanásobný vítěz „konkurenčního“ slivkoštu v Pavlovicích Josef Černý, který je zároveň šéfem místního zahrádkářského svazu, má stejného koníčka jako jeho manželka.

On pálí slivovici, ona zase dostala první cenu za nejlepší likér. Pokud by navíc v Beňově udělovali cenu za originalitu, určitě by ji vyhrál.

Kromě tradičních švestek a mirabelek totiž vyrábí pálenku i z hroznů, durazie, černého bezu nebo okurek.

„Okurkovice se dělá ze dvou třetin okurek a jedné třetiny jablek. Jablka podporují kvašení a neruší vůni. Ze 130 litrů kvasu a 7 kilo cukru mi vyteklo deset litrů,“ přiblížil postup Černý.

Jeho recept na kvalitní pálenku je jednoduchý.

„Hlavně ať tam není stopečka a nebo lístečky, ovoce musí být čisté. Dám kilo cukru na podporu, ať to začne bouřit, ať bečka odpochoduje a vykvasí,“ vylíčil.

Dobrá slivovice prý není nutně ta, která se skladuje dlouho.

„V některých případech zkrátka neplatí, že čím starší, tím lepší,“ řekl.

Jak se dělá nejlepší likér Beňovského slivkoštu, prozradila jeho manželka Alena Černá.

„Žádná věda v tom není, nejjednodušší je naložit višně do slivovice a zasypat cukrem, pak se to celé slije a nechá vyluhovat. Z likéru musí být zkrátka cítit višeň,“ vysvětlila.

Na Beňovském slivkoštu bylo v sobotu odpoledne živo. Lidé se sešli v místní sokolovně, ochutnávali vystavené vzorky a debatovali. Mezi likéry zaujaly anýzový, malibu, bezinkový nebo kávový, u slivovic převažovala tradiční švestka.

„Degustace vzorků probíhala už v pátek odpoledne, kdy posuzovalo jednotlivé pálenky šest degustačních komisí. Své vzorky posílali do soutěže nejen lidé z Přerovska, ale i pěstitelé z Olomouce, Kroměříže, Prostějova nebo Strážnice,“ vyjmenoval starosta Beňova Ivo Pitner.

V zábavném programu vystoupily členky místního Sokola a taneční skupina D2 Dance z Přerova. Starosta také poděkoval za pomoc při povodních medailemi, které obdrželo město Přerov, dále obce Vidov a Pavlíkov v Čechách.

„Přispěli nám finančními dary a technikou,“ uzavřel starosta.