Rozsudek Krajského soudu v Ostravě s pobočkou v Olomouci nabyl právní moci 29. března a od 4. dubna Stavební úřad přerovského magistrátu pozastavené územní řízení znovu obnovil.

Krajský soud v Ostravě zamítl už koncem února žalobu ekologických aktivistů Děti Země, kterou vedli proti ministerstvu životního prostředí kvůli povolení výjimek u šestadvaceti druhů zvláště chráněných živočichů. Vyhráno ale zdaleka není - předseda Dětí Země Miroslav Patrik už dříve avizoval, že spolek podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Dílčí vítězství

Podle ředitele brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Davida Fialy je pravomocný verdikt soudu jen dílčím vítězstvím.

„Znamená to, že dál běží řízení o změně územního rozhodnutí, kterému dosud bránilo předběžné opatření Krajského soudu v Ostravě. Vyhráli jsme soud o ten zásadní podklad a uvidíme, jak se kdo bude chovat jako účastník územního a stavebního řízení,“ zhodnotil Fiala.

Pro stavbu dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem je už vykoupena drtivá většina pozemků.

„Máme podepsaných spoustu smluv a chybí nám jen setiny procent. Choulostivé jsou pro nás ale stále pozemky v Dluhonicích,“ řekl.

Trpící obyvatelé Přerova

Právě z místní části Přerova Dluhonic se už dříve ozývaly stížnosti obyvatel, kteří se dožadovali změny trasy dálnice D1 tak, aby nevedla přes obec. Přerované ale neustálým oddalováním stavby trpí - a budou ještě více trpět po dokončení úseku D1 z Lipníku do Přerova. Hustý provoz nákladní a kamionové dopravy se totiž do města nahrne z obou směrů - od Říkovic i z Lipníku.

„V době soudního sporu, který vedl spolek Děti Země proti Ministerstvu životního prostředí, jsme pocítili obrovskou vlnu solidarity Přerovanů. Psali nám a zajímali se, jak mohou oni sami pomoci. Nápadů nabízeli hodně - některé byly realizovatelné, jiné spíše absurdní, ale i v tom byla vidět zoufalost lidí,“ popsala mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Podle ní měli mnozí zájem i o diskusi s předsedou Dětí Země Miroslavem Patrikem, kterému chtěli říct, jak zejména děti v Přerově kvůli neřešené dopravní situaci trpí.

„Nebral jim ale telefon a jejich názor si nevyslechl. Dobrovolníci založili a udržují facebookové stránky, které tuto problematiku řeší. Podpory občanů si vážíme, a proto jim děkujeme i prostřednictvím plakátů,“ shrnula.

Stanovisko předsedy Dětí Země Miroslava Patrika se ani přes opakované telefonáty nepodařilo získat.