„Pokud byly dotčené orgány prohlášeny za podjaté, musejí být jejich stanoviska nahrazena. Územní řízení je tedy přerušeno do doby, než tyto podklady obdržíme. Lhůta je do 31. května 2019, ale nejsme jí nijak vázáni. Pokud ŘSD podklady dodá dříve, tak pokračujeme,“ vysvětlila vedoucí stavebního odboru olomouckého magistrátu Eva Hyravá.

Stavbu dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem, na kterou netrpělivě čekají řidiči, ale i obyvatelé města, brzdí už delší dobu obstrukce ekologických aktivistů Děti Země.

Nejprve napadli řízení o povolení výjimky ze zákona ke škodlivému zásahu do biotopů šestadvaceti zvláště chráněných druhů živočichů, a poté nařkli přerovský stavební úřad ze systémové podjatosti. Kraj jejich námitce vyhověl a rozhodl, že by územní řízení neměli dál vést úředníci přerovského magistrátu, ale přesune se na olomoucký magistrát.

Čtyři až pět vyjádření

„Je to dotažení obstrukcí Dětí Země v detailu a olomoucký magistrát neměl jinou možnost, protože byl přerovský magistrát prohlášen za systémově podjatý. Jedná se o čtyři nebo pět vyjádření, která vydal přerovský magistrát, takže jsou nepoužitelná, a musejí se vydat znovu. Už jsme o to požádali,“ komentoval to ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala.

Podle šéfa odboru Stavebního úřadu a životního prostředí přerovského magistrátu Pavla Juliše se jedná o standardní postup.

„Dílem se jedná o aktualizace zastaralých údajů tím, že se to zdrželo, a dílem jsou to závazná stanoviska, která byla předtím vydána dotčenými orgány v rámci magistrátu města Přerova,“ shrnul.

Stavba dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem měla začít už letos na jaře, ale zatím se do země nekoplo. Na úseku nyní probíhá pouze archeologický výzkum.

„Děti Země jen pokračují v obstrukcích, které znamenají další oddálení zahájení stavby dálnice Říkovice - Přerov,“ konstatoval náměstek přerovského primátora Pavel Košutek (ANO), který má na starosti dopravu. Na odvedení tranzitní dopravy ven z města už přitom řidiči čekají jako na smilování.

Patrik: Postup je správný a korektní

Předseda Dětí Země Miroslav Patrik je s postupem úředníků spokojený.

„Postup stavebního úřadu v Olomouci je podle našeho názoru správný a korektní, pokud po prostudování žádosti o vydání změny územního rozhodnutí pro dálniční obchvat Přerova z března 2017 zjistil v září 2018, že nemá všechny potřebné naležitosti a řízení do května příštího roku přerušil,“ zhodnotil předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

„Investor bude mít asi největší problémy s pořízením seznamu dotčených pozemků a seznamu jejich majitelů,“ soudí.