Stavba je součástí průtahu městem, který by měl po svém finálním dokončení v roce 2021 dopravně odlehčit Přerovu. Na průtah i na dálnici čekají řidiči i obyvatelé města už dvě desítky let.

Hlavní tah na trase Olomouc – Zlín bude uzavřen od křižovatky s ulicemi Olomoucká, Lipnická a Velká Dlážka, a to až po čerpací stanici v ulici Polní.

„Uzavírka bude úplná, kvůli bezpečnosti nebylo možné uzavřít silnici jen částečně. Výjimku budou mít pouze tři firmy, nacházející se v této trase: Pragometal, Domstav a Toman – vysokozdvižné vozíky,“ uvedl radní pro dopravu Tomáš Navrátil.

O objízdných trasách se jednalo dlouho a složitě.

„Původní návrh nepodpořila svým stanoviskem policie, proto museli zástupci města ještě v polovině února iniciovat další jednání,“ konstatovala mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová, s tím, že konečná dohoda padla 18. února.

Podmínka? Průjezdné centrum

„Pro nás byla priorita, aby centrum města zůstalo průjezdné pro místní a auta do 3,5 tuny, nechtěli jsme dopustit, aby po Velké Dlážce a Palackého jezdily tranzity. Navrhli jsme objížďky, které dopravu rozmělní,“ vysvětlil Tomáš Navrátil, který dodal, že jednoduché nebylo ani jednání se starosty obcí, kterých se objízdné trasy dotknou.

„Mají své požadavky, které ještě budeme v následujících dnech řešit. Důležité ale je, že jsme si objízdné trasy odsouhlasili,“ doplnil radní pro dopravu.

Důsledky uzavírky se nedotknou pouze Polní ulice, kvůli plynulejší průjezdnosti dojde také k úpravám semaforů.

„Firma AŽD Praha, která provádí servis křižovatek v ulicích Polní - Velká Dlážka a Tržní - Velké Novosady, Komenského - Palackého zajistí nezbytná opatření. Není vyloučeno, že se v průběhu realizace bude nastavení křižovatek opakovaně upravovat, a to tak, aby pružně reagovaly na změny v hustotě a organizaci dopravy,“ sdělil provozní náměstek AŽD Praha Jan Panáček.

Omezení se dotkne také motoristů z Velké Dlážky, po dobu stavby totiž nebudou moci parkovat na krajích hlavní silnice.

„Budou muset najít jiné místo k odstavení, doporučujeme jim například bezplatné parkoviště u Strojaře nebo u krytého bazénu. Pro nás je důležité, aby silnice byla plynule průjezdná například pro integrovaný záchranný systém, nebo také pro autobusy, které budou mít vyhrazený jízdní pruh,“ uvedl Tomáš Navrátil.

První týden MHD zdarma

Na únorovém zasedání navíc radní odsouhlasili, že v první týden uzavírky Polní ulice budou moci lidé jezdit po Přerově městskou autobusovou dopravou zdarma.

„První týden – než si na změnu všichni zvyknou – je nejvíce zátěžový, proto jsme souhlasili s tímto návrhem radního pro dopravu. Dopravci budeme kompenzovat ztrátu z rozpočtu města,“ uzavřela náměstkyně přerovského primátora Hana Mazochová.

Jak bude vedena doprava po dobu uzavírky Polní ulice?
Tranzitní doprava nad 12 tun bude vedena po dálnicích D1, D46 a D35.
Tranzitní doprava do 12 tun ve směru Olomouc – Zlín povede po silnici III/01857 Staré Rybníky, místní komunikace Předmostská a Dluhonská. Alternativou bude objížďka po krajských silnicích druhé a třetí třídy přes Rokytnici, Brodek u Přerova, Dub nad Moravou, Tovačov, Troubky, Bochoř, Vlkoš a Říkovice.
Tranzitní doprava do 12 tun ve směru Zlín – Olomouc pak bude vedena po silnicích I/55 – ulice 9. května, bří. Hovůrkových, II/434 – ulice Dvořákova, Grymovská, Kozlovice, III/43413 – Grymov, III/43415 – Prosenice, I/47 – Lýsky.