„Už samotná kombinace barevných pruhů tak, jak to uvádí zadání, je tvrdým oříškem,“ říká třiatřicetiletý Ladislav, který se soutěže zúčastnil. „Základními barvami mají být totiž červená, modrá a žlutá. Jejich střídání v jemných pruzích je ale problém. Z dálky se totiž přijíždějícím řidičům budou modro-žluté pruhy jevit jako zelené, modro-červené zase jako fialové. Obě tyto barvy považuje ale radnice před volbami za silně nežádoucí. Bez problémů se jim zdá pouze červeno-žluté pruhování, které se v rozostření jeví jako oranžové.“

Zubr jako symbol síly a hlouposti

Také další prvky, které má tabule zobrazit, jsou přinejmenším diskutabilní. Přerovská místní část Čekyně si prosadila mamuta, další silná přerovská lobby si vymínila siluetu zubra. „Zubr symbolizuje sílu, ale i hloupost a nepřiměřenou tvrdohlavost. Mamut je zase zvíře, které se nechá chytit do pasti. Pro Přerov se proto nehodí,“ vysvětluje odborník na numismatiku a heraldiku Ludvík Neomylný. Jiní vědci s ním ale nesouhlasí.

„Zubr symbolizuje sílu, ale i hloupost a nepřiměřenou tvrdohlavost. Mamut je zase zvíře, které se nechá chytit do pasti. Pro Přerov se proto výborně hodí,“ domnívá se naopak archeolog Lumír Objevný.

Mezi požadavky na nové tabule se dostal – pravděpodobně proti své vůli – i J. A. Komenský. „Z kompozičního hlediska je nejvhodnější umístit učitele národů na klusajícího zubra vlevo, vpravo pak osamoceného mamuta. Ještě lepší by pak bylo, kdyby i na pravěkém zvířeti mohl někdo sedět,“ uvažuje další z designérů. Jeho návrh dostat na tabule i Boženu Němcovou radní bohužel zamítli.

Padesátka v červeném kroužku

Také číslovka padesát v červeném kroužku a s poděkováním, která se má na cedulích objevit, je něco, nad čím krčí rameny sémiotici. Se svými úvahami se svěřil například Vlastimil Chytrý.„Má to symbolizovat padesát tisíc přerovských obyvatel a děkovat jim, že se ještě neodstěhovali? Nebo – když vycházím z tradiční symboliky červeného kruhu a uvedené číslovky – je to poděkování všem řidičkám v menopauze? Nebo jde o překlep a znak má mít správně podobu O5, čteno „opět“? Pak by to dávalo smysl, byl by to jasný odkaz na nejčastější slova řidičů přijíždějících do města – Opět ta díra.“ (štěk)

Upozornění: Vše v tomto materiálu je smyšlené, vznikl jako součást aprílového vydání Přerovského deníku