Souhlas s přesunem vojenského konvoje přes české území, který se uskuteční na přelomu března a dubna, vydala v pondělí vláda. V současnosti se upřesňují jednotlivé detaily.

„Předpoklad je, že kolony překročí hranice na třech místech – v Bohumíně, Náchodě a Harrachově, a to 29. března.Všechny kolony se budou přesunovat po pozemních komunikacích za doprovodu české Vojenské policie," sdělila Jana Růžičková, tisková mluvčí Generálního štábu Armády ČR.

Tři konvoje

První ze tří konvojů bude směřovat z Ostravy do Vyškova, kde američtí vojáci v areálu Vojenské akademie – Velitelství výcviku přenocují.

„Na trase přesunů budou s ohledem na plynulost v maximální možné míře využity dálnice," uvedla Jana Růžičková.

Druhá kolona pojede po trase z Náchoda do Pardubic, kde přenocuje v areálu 14. pluku logistické podpory.

Třetí kolona, překročí hranice v Harrachově, a na noc se zastaví v Liberci v kasárnách 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany. V pondělí 30. března budou pokračovat z uvedených posádek do Prahy, kde se všichni shromáždí v areálu kasáren v Praze-Ruzyni. Konvoje budou podle ní vždy rozdělené do několika proudů vojenských vozidel, tak aby co nejméně zatížily dopravu.

118 vozidel

„Prahu kolona US ARMY opustí ve středu 1. dubna. Po ose přesunu Praha – Plzeň – Rozvadov bude pokračovat do Německa, do své domovské posádky Rose Barracks ve Vilsecku," popsala poslední etapu Jana Růžičková.

Podle ministra obrany Martina Stropnického se přes Česko vydá více jak pět set příslušníků americké armády a sto osmnáct vozidel.

„Umožnění průjezdu aliančních vojsk přes naši zemi je součástí plnění našich spojeneckých závazků vůči partnerům v NATO, opakovaně k nim docházelo i v minulých letech. Veškeré náklady pro průjezd vojsk i podporu ze strany ministerstva obrany budou hrazeny americkou stranou," řekl předseda vlády Bohuslav Sobotka. Česká republika je součástí Severoatlantické aliance (NATO) od 12. 3. 1999.

V loňském roce se uskutečnilo přes území ČR 131 podobných přesunů. „Celkem se jich účastnilo 1631 zahraničních vojáků se šesti sty a jedním kusem techniky. Z tohoto počtu se 11 silničních přesunů týkalo příslušníků armády USA, konkrétně se jednalo o 632 osob a 316 kusů techniky," vypočítala na závěr Adriana Rajmová, z tiskového oddělení Úřadu vlády ČR.