„Výrazné zdražení vodného a stočného nehrozí, navýšení spíše odráží nárůst u vstupních komodit. Pořád ale máme jednu z nejlevnějších vod v širokém okolí,“ uvedl Michal Zácha, náměstek přerovského primátora (ODS) a předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace.

Cena za kubík vody je nyní u vodného 42,80 korun a u stočného 34,50. V příštím roce by mělo dojít k navýšení, a to u vodného na 43,60 korun za kubík vody a u stočného pak na 36,30.

„To jsou ceny včetně 15% DPH. Od května příštího roku se předpokládá, že se DPH sníží na 10%, a potom budou platit tyto ceny: za kubík vody lidé zaplatí 41,70 korun u vodného, u stočného pak 34,72 korun,“ upřesnil ředitel společnosti Miroslav Dundálek.

Teplo možná zlevní

Městská společnost Teplo, která distribuuje teplo do více než třinácti tisíc přerovských domácností, škol a firem, zdražení nechystá. Spíše naopak.

„Cena tepla bude v příštím roce minimálně o pět procent nižší. Přesnou výši budeme znát poté, co ji 13. prosince schválí představenstvo. Ceny tepla pro rok 2020 zveřejníme 16. prosince,“ shrnul ředitel společnosti Teplo Jaroslav Klvač.

U plynu a elektřiny platí, že lépe na tom budou ti odběratelé, kteří si ceny zafixovali.

„Obecně lze říci, že velkoobchodní ceny elektrické energie již dva roky po sobě strmě rostou. Logicky se tedy dá očekávat, že se tento růst postupně promítne i do koncových cen pro zákazníky. Proto našim zákazníkům už delší dobu doporučujeme, aby si ceny zafixovali a zvyšování cen se vyhnuli,“ uvedla regionální mluvčí společnosti Innogy Linda Filuszová.

„U zemního plynu je situace jednodušší, protože velkoobchodní ceny nezaznamenávají takový růst, jako vidíme u elektřiny. Základní produkt Standard zůstane v novém roce beze změny a zákazníci se zdražení nemusejí obávat. Žádné výrazné změny neočekáváme ani u regulované složky ceny,“ doplnila.

Odpad? Stejně, nebo mírné zvýšení

O výši poplatku za komunální odpad budou teprve jednat přerovští zastupitelé. Radní ale zřejmě nenavrhnou jeho zvýšení. Zatímco v předchozích šesti letech platili občané 600 korun za osobu, nyní je to 700 korun.

„Z rozpočtu města se doplácí rozdíl mezi sazbou a skutečnými náklady. Pro letošní rok tento doplatek činí 107 korun,“ vysvětlila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Na jednání městské rady, která bude o výši poplatku jednat ve čtvrtek 28. listopadu, půjde materiál ve třech variantách - první počítá s ponecháním stávajících 700 korun, další dvě varianty mluví o mírném zvýšení.

„Rada města bude navrhovat, aby zůstal poplatek za komunální odpad nezměněný,“ uzavřel přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).