„V letošním roce se nám urodilo více jablek než vloni. Bohužel, vlivem deštivého počasí není jejich kvalita tak dobrá. Podíl malých či poškozených jablek je větší a objevilo se také více chorob,“ uvedl majitel sadů v Lučicích na Hranicku Eduard Kozák.

Ten vlastní rozlehlé sady již od roku 1989, kdy začal podnikat. Nejvíce se letos v lučických sadech dařilo jablkům Rubín, méně jablek se urodilo druhu Golden, který je na pěstování náročnější.

„Vlivem srážek ukončila příroda vegetaci už dříve, stromy jsou sice jablky obsypané, ale hodně jich také popadalo. I tak je však letošní úroda dobrá,“ vysvětlil Kozák.

Lidé již nyní nakupují zásoby jablek na zimu. Průběžný zájem o ovoce Kozák očekává až do letošních vánoc. „Naše rodina si bere ročně asi šedesát kilogramů jablek. Mně chutnají spíše sladší jablka, manželce zase ta kyselejší,“ uvedl Jiří Polák, který do sadů jezdí každoročně.

Kromě prodeje přímo v Lučicích zásobuje sadařství i většinu škol v Hranicích a také domov důchodců. Jablka prodává i do místních obchodů. Oproti předchozím rokům, kdy zájemci nakupovali jablka ve velkém, si nyní raději přijedou vícekrát.

„Jelikož máme ve skladu chlazení, můžeme úrodu skladovat až do konce března,“ uvedl Kozák. Sadař také do budoucna uvažuje o tom, že by jablka ukládal do ochranné atmosféry, tedy bez přístupu kyslíku. Úroda by pak vydržela ještě déle.

Kromě desetihektarového jabloňového sadu pečuje Eduard Kozák také o stejně rozlehlý sad švestek. Ten podle něj přinesl v letošním roce také více plodů než vloni.

„Letos jsme také měli první úrodu hrušek. Stromy jsou však zatím velmi mladé, a tak větší úrodu očekáváme až v příštích letech,“ uvedl Kozák.

Pavlína Chmelařová