Čtyřiapadesát let stará administrativní budova na náměstí T. G. Masaryka 16, které místní neřeknou jinak než bývalý Emos, projde náročnou rekonstrukcí. Ta by měla do tří let proměnit „ostudu Přerova“ na reprezentativní sídlo magistrátu.

Lidé se kvůli tomu ale musejí už od pondělí 20. února připravit na změny. V první fázi se z budovy přestěhuje část agendy do prostor ve Smetanově ulici, druhá vlna přijde na řadu v březnu, kdy se úředníci pro změnu přemístí do Pasáže.

Na letiště v Bochoři u Přerova se dočasně přesunulo Centrum leteckého výcviku z Pardubic, 15. 2. 2023
Na bochořské letiště se dočasně přesunul z Pardubic výcvik pilotů

„Činnost na úseku dopravních přestupků, silničního správního a dopravního úřadu bude od pondělí 20. do čtvrtku 24. února omezena. Od pondělí 27. února už budou tyto činnosti plně dostupné na nové adrese Smetanova 7, kam se přemístí silniční správní a dopravní úřad a na adrese Smetanova 7a, kde se budou řešit dopravní přestupky,“ informoval přerovský primátor Petr Vrána (ANO).

Kdo si chce vyřídit občanku nebo pas, měl by si pospíšit

Ještě větší změna čeká na obyvatele Přerova, kteří si budou chtít v březnu vyřídit občanku, pas či řidičák.

Pokud nechtějí nebo nemohou doklady vyřizovat v jiných městech, měli by přijít na úřad do poloviny března - po tomto datu budou totiž přepážky na náměstí T. G. Masaryka 16 definitivně zrušeny.

Úřad se bude ze stávajících prostor stěhovat do Pasáže v době od 15. do 31. března.

V Domově pro seniory v Radkově Lhotě vzroste maximální možná denní pobytová sazba od března.
Zdražení se nevyhne ani domovům pro seniory na Přerovsku

„Vyřídit si nové doklady mohou lidé na kterémkoliv úřadě s rozšířenou působností - například v Lipníku nad Bečvou, Olomouci či Prostějově. V Přerově to ale možné nebude. Vyhotovené doklady, které si nevyzvednou do 15. března, budou vydávány v náhradních prostorách v ulici Bratrská 34,“ shrnula Jitka Kočicová z přerovského magistrátu. V Pasáži začne úřad fungovat od pondělí 3. dubna.

Na provizorních pracovištích by měli úředníci pracovat až do konce roku 2025, tedy po celou dobu rekonstrukce budovy bývalého Emosu.

Z ostudy Přerova reprezentativní místo

Administrativní budova, která projde náročnou opravou, stojí na Masarykově náměstí od roku 1969, kdy nahradila v historickém centru starou zástavbu.

„Později ale Přerované kritizovali, že dům hyzdí náměstí a svým vzhledem do této části města nezapadá. Zastupitelé se proto v roce 2020 rozhodli, že za 37 milionů 700 tisíc korun budovu koupí, aby do ní mohli přemístit magistrátní úředníky. Zavázali se, že najdou pro nemovitost líbivější tvář,“ popsala anabázi mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Sdílená kola. Ilustrační foto
Sdílená kola dorazí i do Přerova, lidé je najdou na čtyřiceti místech

Novou podobu našli radní prostřednictvím soutěžního dialogu. Z nabídek pěti týmů vybrala v roce 2021 komise jednomyslně návrh, pod nímž jsou podepsáni autoři ze společnosti Anagram&Gruppa.

„V současné době už je ukončena projektová příprava, je pravomocné stavební povolení a probíhá příprava podkladů pro veřejnou zakázku. Samotná veřejná zakázka ještě nebyla vyhlášena,“ shrnul náměstek primátora Vladimír Lichnovský (ANO).

Vedení města chce na přelomu března a dubna požádat o dotaci na energetická opatření pro tuto nemovitost.

Masopust v Přerově, 26. února 2022.
Zhosta, chaso, zhosta! Přerov ožije masopustním veselím

„Pro podání žádosti je ale nutné doložit, že objekt není využívaný, a proto se stěhováním úřadu nemůžeme otálet,“ vysvětlil primátor Petr Vrána. Radní doufají, že by mohla rekonstrukce objektu začít ve druhé polovině letošního roku.