„S Úřadem práce neustále komunikujeme a v současné době dokončujeme nezbytné věci, jako předání pohledávek a spisů,“ popsala přípravy na „velký přesun“ vedoucí odboru sociálních věcí a školství přerovského magistrátu Romana Pospíšilová.

Podle ní přechází pod ÚP třináct pracovníků, kteří měli na městě na starosti vyřizování sociálních dávek.

„Situace je pro nás dosti náročná, protože nárůst práce v souvislosti s přípravami na převod agendy je enormní,“ přiblížila.

V současné době pobírá na přerovském magistrátě příspěvek na péči asi 3,5 tisíce klientů, mimořádné výhody a dávky pro osoby zdravotně postižené pak 4,3 tisíce lidí. O dávky hmotné nouze žádá celkem 2,5 tisíce klientů.

Sociální reforma, která vstoupí v platnost po Novém roce, má zajistit, aby dávky dostávali jen lidé, kteří pomoc nezbytně potřebují, a nedokázelo tak ke zneužívání peněz státu.

„Navíc má zjednodušit systém jejich výplaty a snížit administrativu,“ přiblížila Pospíšilová.

Karty budou mí zpoždění

Novinkou je i to, že se začne výplata sociálních dávek provádět prostřednictvím speciální karty. Ta v sobě ponese informace o přehledu všech vyplácených dávek konkrétnímu člověku.

Tento systém se ale zřejmě nenastartuje hned od ledna, jak připustil šéf přerovského Úřadu práce Michal Langoš. „Není to naše vina, věc se zadrhla na ministerstvu. Do doby, než se systém nastartuje, budeme zřejmě zasílat lidem dávky na účet, nebo je obdrží prostřednictvím složenek,“ upřesnil.

Přerované si budou moci od ledna vyřizovat sociální dávky na svou místech. „Dávky hmotné nouze zajistí úředníci v budově ve Smetanově ulici č. 4, příspěvek na péči a dávky pro zdravotně postižené občany pak vyřídíme ve druhém patře budovy Úřadu práce na Žerotínově náměstí,“ upřesnil Langoš.