„Lidé mohou nosit až do pátku věci na naše sběrné místo na adrese Šířava 27, a to až do 17 hodin. Žádáme zejména o dětské pleny, dámské vložky, vlhčené ubrousky, ale také spacáky, deky, karimatky, trvanlivé potraviny do ruky, zejména pak dětské ovocné kapsičky,“ vyjmenovala ředitelka Charity Přerov Alena Pizúrová.

Na sběrném místě se darované věci balí do krabic a převážejí do Bohumína, odkud je každý podvečer vypravován vlak Českých drah. Jeho cesta končí ve městě Čop těsně za slovensko-ukrajinskou hranicí, kde už si materiál přebírají místní humanitární organizace a v pohraničí rozdávají prchajícím Ukrajincům.

Převoz věcí z Přerova do Bohumína zajišťuje Aleš Procházka z firmy Šela Sport, který nabídl svou pomoc. „První várka věcí už do Bohumína dorazila, další bude následovat,“ popsala ředitelka.

Demonstrace na podporu Ukrajiny na Masarykově náměstí v Přerově - 2. 3. 2022
VIDEO: Lidé v Přerově demonstrovali proti válce na Ukrajině

Ubytování na faře i v hotelu

Přerov se připravuje také na příchod uprchlíků z Ukrajiny. První skupina dorazí v pátek.

„Nachystali jsme faru v Předmostí, kam jsme nechali převézt deset postelí z opuštěného hotelového domu Strojař. Místo už je tedy vybaveno k přespání a pobytu,“ uvedl tajemník přerovského magistrátu Petr Mlčoch.

Uprchlíkům má sloužit i Hotel Zimní stadion, který bude vybaven společnou kuchyňkou, aby bylo možné si přímo v ubytovacím zařízení vařit.

„Máme připravený i krizový byt na Jižní čtvrti, který jsme vyčlenili pro okamžitou pomoc. Připravujeme se i na děti, které mohou nastoupit do našich mateřských i základních škol,“ řekl náměstek primátora Petr Kouba (ODS).

Přerovské kino Hvězda
Kino Hvězda promítne Svědky Putinovi, vstupné půjde na pomoc Ukrajině

Krajské centrum pomoci

Pomoc uprchlíkům koordinuje Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, které sídlí v budově Krajského úřadu v Jeremenkově ulici v Olomouci. Jeho pracovníci jsou nepřetržitě k dispozici na telefonech 771 235 570 a 771 235 571.

„V tomto centru se běženci zaregistrují a následně se jim dostane nezbytné pomoci - získají další informace k pobytu na území České republiky, mají zde k dispozici tlumočníky a veškerý servis,“ uvedl přerovský radní a náměstek olomouckého hejtmana Michal Zácha (ODS).

Uprchlíci z Ukrajiny v Asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) v Olomouci. 2. března 2022
Ukrajinští uprchlíci v krajském centru: únava, odhodlání a vděčnost

Město také vylepí letáky, které přímo odkazují na koordinovanou pomoc krajského města.

„Plakáty s kontakty v češtině i ukrajinštině budou na nádraží, na některých výlepových plochách, dodáme je do nemocnice i do místních částí. Také naši strážníci už byli instruováni, jak postupovat v případě, že v Přerově budou uprchlíci,“ sdělil primátor města Petr Měřínský (ANO).

Přerovští zastupitelé v pondělí kromě částky 200 tisíc na pomoc Ivano-Frankivsku schválili také 3 miliony korun na pomoc Ukrajině - tyto peníze budou uvolňovány postupně podle aktuální potřeby.