„Česká republika nám moc pomáhá, jsme za to opravdu moc vděční. Ti, co na nás útočí, to nejsou lidé. Vždyť zabíjejí nevinné děti,“ neskrývá slzy mladá žena, které se ze země podařilo včas uprchnout.

Z Ukrajiny se synem odcházeli jen s nejnutnějšími věcmi.

„Na hranici jsme strávili tak jedenáct hodin, protože se tvořily dlouhé fronty. Polská strana nám ale moc pomáhala - donesli lidem čaj, kávu, dětem dali jídlo. Cestovali jsme se synem nakonec sami, naši přátelé se do stejného vlaku nedostali, protože už byl plný,“ dodává.

Fara v Předmostí je připravena na příchod uprchlíků z Ukrajiny. 4.3.2022
Fara v Předmostí už ubytovává uprchlíky. Dobrovolníci ji připravili za pár dní

Bude servírkou v Jeseníku

Ne každý ale podle ní ze země odchází - ti, kteří žijí v západní části Ukrajiny, dál zůstávají.

„Moje maminka je učitelka a bydlí v oblasti, kde zatím není tak vážná situace - pomáhá tedy lidem, kteří se potřebují dostat na západní Ukrajinu. To je za této situace taky důležité. Naši muži zůstávají na Ukrajině, nechtějí nikam jít, chtějí bránit svou zemi,“ líčí.

Pro mladou Ukrajinku je teď důležité, že se jí podařilo najít práci.

„Budu pracovat v Jeseníku, kde jsem našla zaměstnání jako servírka v restauraci, což je i moje profese. Je tam krásná příroda, hory. Hlavně, že mám práci a bydlení, které mi pomohl sehnat zaměstnavatel,“ říká Evgenia Kuprina, která slušně ovládá češtinu. „V roce 2018 jsem ji totiž studovala na hotelové škole v Praze,“ vysvětluje.

Dlouhé čekání v policejní budově

U pracoviště odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra, které se nachází v policejní budově u přerovského výstaviště, se tvoří už od vypuknutí uprchlické krize dlouhé fronty. Uprchlíci z Ukrajiny zde mohou žádat o víza nebo povolení k pobytu.

Na vyřízení žádosti čekala ve frontě také osmnáctiletá Anna. Z Ukrajiny utekla se sestrou, její rodiče zůstali v zemi.

„Čekáme tu asi od sedmi hodin ráno, ale už jsme na dlouhé fronty zvyklí. Na hranici jsme stáli mnohem déle,“ popisuje mladá žena, která bude bydlet v Přerově, kde má přátele. „Je to pro nás velmi těžké, spousta lidí musela odejít ze své země a nevíme, kdy se vrátíme domů,“ podotýká.

V penzionu v Oskavě našlo azyl na 40 uprchlíků z Ukrajiny, z toho 19 dětí. 6. března 2022
Neplač Oluško... V Oskavě našli azyl i sirotci s pěstounkou, synové šli bojovat

Krajské centrum na novém místě

Pomoc uprchlíkům koordinuje Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, které se nyní přesunulo do areálu Hanáckých kasáren v Olomouci.

„Abychom lidem, kteří za sebou mají dlouhou cestu, usnadnili čekání při vyřizování záležitostí, dohodli jsme se s hasiči, že postaví před policejní budovou stan,“ zmiňuje Michal Zácha (ODS), náměstek olomouckého hejtmana a přerovský radní. Lidé se tam mohou ohřát, dát si teplý čaj.

V Přerově registrují cizince pracovníci odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra - a to v policejní budově u výstaviště. Má působnost pro okresy Přerov, Olomouc, Prostějov, Šumperk, Jeseník a Bruntál.

„Policisté z odboru cizinecké policie Olomouckého kraje registrují uprchlíky z Ukrajiny na oddělení pobytových agend ve Smetanově ulici 14 v Olomouci, nebo v Šumperku - Havlíčkově ulici 8. Ve všední dny, tedy od pondělí do pátku, je zde provozní doba od 7 do 19 hodin. Non stop pak na Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU), které sídlí od 7. března v ulici 1. máje 1 v Olomouci,“ upřesnil krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.