Azyl našli lidé z Ukrajiny nejen u příbuzných a známých, ale také v hotelu Zimní stadion v Přerově, kde aktuálně žije 35 lidí. Dvě rodiny žijí i na faře v Předmostí. Protože ale tento objekt čeká oprava, přemístí se uprchlíci do bytů, které jim našli zdejší farníci.

„Na začátku uprchlické krize jsme mohli vybudovat zázemí pro dvě rodiny uprchlíků, které na faře pobývají. Protože se ale už delší dobu chystá rekonstrukce objektu a nyní bude na tuto akci vypsáno výběrové řízení, byly o tom rodiny informovány. Aktivně jim sháníme bydlení - jedna pětičlenná rodina už se byla podívat do třípokojového bytu ve městě, druhá má byt zamluvený v objektu pro sociální bydlení,“ shrnul radní Tomáš Dostal (KDU-ČSL), který je zároveň předsedou výboru místní části v Předmostí a farníkem.

Dvaatřicetiletá Evgenia uprchla z Ukrajiny se synem, manžel zůstal bojovat. Přerovské pracoviště oddělení pobytu cizinců pro Olomoucký kraj, 7. března 2022
Evgenia a syn uprchli, muž bojuje: Jsme vám moc vděční, říká ve frontě v Přerově

Město bude nyní žádat o dotační podporu na rozšíření veřejných ubytovacích kapacit. Program je zaměřený na opravu bytových jednotek, které by měly sloužit válečným uprchlíkům - a později občanům města.

Úředníci z odboru majetku nyní vytipovali třicet bytových jednotek ve vlastnictví města, které jsou ve špatném technickém stavu a pro jejich zprovoznění je nutná kompletní rekonstrukce - od elektroinstalace až po výměnu podlah a zařizovacích předmětů jako jsou vodovodní baterie, bojlery či sporáky.

„Stát chce rozšířit kapacity pro nouzové ubytování uprchlíků z Ukrajiny. Dotace z Ministerstva pro místní rozvoj má pokrýt až 85 procent uznatelných výdajů, maximálně 100 tisíc na jednoho ubytovaného,“ upřesnila náměstkyně primátora Hana Mazochová (ANO).