LEDEN

Poplatky a zase poplatky

První měsíc v roce byl tak trochu kocourkovský. Zmatky ohledně plateb u lékaře a v nemocnicích daly zabrat i fištronovi. Lidé se trochu ztráceli v pravidlech, které stanovuje stát a Olomoucký kraj zvrátil toto rozhodnutí tím, že za pacienty začal poplatky hradit. Zatím co v Přerově vás ošetřili zdarma, v Hranicích si lidé museli zaplatit.

Strážníci a rychlost

Další zákon zamotal hlavu městským strážníkům. Na služebnách jim ležely ladem nové radary za statisíce korun, ale měřit nemohli, protože podoba značky se tak nějak ztrácela v mlze. Úředníci zapomněli značku vymyslet a nechat vyrobit. Žádná novinka není přeci hned od začátku dokonalá, to dá rozum.

Zákon o nehodách

Od ledna také začal platit nový silniční zákon, podle něhož řidiči havárii, která nepřesáhne škodu sto tisíc korun, nemusejí hlásit. Zato se však museli naučit vyplňovat nový formulář. Začátek roku je vždycky hektický a někdy ty změny dají pořádně zabrat.

Výbuch plynové lahve

V úterý 20. ledna lidmi z Přerovska otřásla zpráva o výbuchu propanbutanové láhve v Dluhonicích. Dva lidé utrpěli popáleniny a muž, který havárii v ubytovně českých drah zavinil, skončil na popáleninovém centru Fakultní nemocnice v Ostravě. Budova měla po explozi narušenou statiku.

ÚNOR

Úmrtí Pavla Nováka

Smutnou událostí žil celý Přerov. Svůj boj s těžkou nemocí prohrál přerovský zpěvák Pavel Novák. Zpráva, která se šířila ve městě rychlostí světla, zasáhla tisíce lidí. Poslední sbohem svému oblíbenému umělci přišla dát do Městského domu pěkná řádka lidí i celebrit.

Ztracený šek

Trochu kuriozní případ řešil primátor města Přerova Jiří Lajtoch. Ztracený šek od Ivana Langera v nominální hodnotě dvaceti milionů korun nebyl k nalezení. Oprava zimního stadionu tak byla ohrožena, zmíněný šek však svou roli nakonec nesehrál. Jen pátrání po něm bylo vskutku kuriozní.

Protest kvůli prodeji bytů

Lidé z přerovské čtvrti na Jižní se bouřili. V únoru se na petici, kterou sestavili a poslali na magistrát, sešlo na šest set podpisů od lidí, kterým se nelíbí podmínky, za nichž jim chce město odprodat byty. Podle nich se do starých bytů léta neinvestovalo. Nezůstalo však jen u Jižní a k protestu se přidávaly i další lokality ve městě, jako například ulice Na Odpoledni, Mervartova, Sokolská nebo Na Hrázi.

Slavný Egypt zabodoval

Kleopatry z Přerova uchvátily porotu. Respektive dvě studentky Střední školy gastronomie a služeb, které se nedávno zúčastnily soutěže středních škol a učilišť v kadeřnické a kosmetické tvorbě v Lanškrouně.

Kauza Čunek

Zatímco se dívky líčily, líčení probíhalo i u přerovského soudu. Tentokrát se zlínským podnikatelem Romanem Vaškůjem a jeho známým Petrem Šmiřákem. Nakonec ale soud další jednání odročil, protože se kvůli nemoci omluvil jeden ze svědků – Jiří Čunek.

BŘEZEN

Helfštýn byl první Hned na začátku měsíce otevřel své brány hrad Helfštýn, a tím jako první v regionu nabídl své krásy nedočkavým fandům historie. Své vstupné skoro jako jediný udržel na příjemných třiceti korunách.

Výtluky na silnicích

Po roztání sněhové nadílky se na silnicích na Přerovsku objevily velké výtluky, stav vozovek byl opět ve velmi žalostném stavu a silničáři se tak mohli opět pustit do nekonečných oprav afaltového koberce.

Alkohol a mladiství O jarních prázdninách si policisté posvítili na mladistvé, kteří ještě nedosáhli plnoletosti a už se rádi oddávají bujarým večírkům a popíjení alkoholu. V jejich sítích ulpělo hned pět zlatých rybek.

Vlajka pro Tibet Pro symbolickou záchranu Tibetu vyvěsili snad všude, kromě Přerova, jeho vlajku. Vysvětlení přerovských radních bylo prozaické – spolupráce s Čínou jako strategickým partnerem je pro ně prostě důležitější. Co by na to řekl Dalajlama? Raději nedomyslet…

Ostuda města Přerova

Na konci března Deník uspořádal anketu O největší ostudu města Přerova. Lidé tak mohli nominovat objekty, které hyzdí jejich město. Na seznamu se objevily: budova Emosu na náměstí T. G. Masaryka, maják, bronzový model města, dopravní situace, novostavba v čechově a Jaselské, bývalá armádní budova v Čechově ulici, zastavěná proluka ve Wilsonově ulici, kašna na náměstí T. G. Masaryka, ulice Kojetínská, Husova a Škodova – a také podchod u malého Tesca. Na webových stránkách Deníku probíhala bouřlivá diskuze a lidé dávali své hlasy největším ostudám.

Nostalgická jízda

Na přerovské nádraží dorazila také parní lokomotiva Rosnička. Jedním z cestujících byl také Nikita Sergejevič Chruščov. Naštěstí šlo tenkrát jen o recesi, nostalgickou jízdu si nenechala ujít řada cestujících.

Exekutor našel výbušninu Vrásky některým Přerovanům přibyly, když museli evakuovat jeden panelový dům v Přerově. Exekutor při výkonu své funkce narazil v bytě na výbušninu. Přivolaní pyrotechnici tak opět nevěřili svým očím, co všechno lidé doma mají.

Voda pohrozila

V prvním jarním měsíci zahrozila také voda. Venku lilo jako z konve, k tomu tající sníh způsobil vylití řeky nedaleko Troubek a Tovačova. Lidé situaci sledovali s velkými obavami a obce začaly volat po protipovodňových opatřeních, která stále i po dvanácti letech nejsou dokončena.

DUBEN

Radikálové a těžkooděnci

Začátkem měsíce kde kdo vítal jaro a vynášel Morenu. Sedmset těžkooděnců se střetlo s nevítanými hosty – sedmset radikálů se rozhodlo vzít spravedlnost do svých rukou a vypořádat se s menšinami po svém. Části města se proměnily v bojové zóny. Panika a chaos zaměstnala pořádně policii. Celou akci se podařilo udržet pod kontrolou.

Zastupitelstvo a transparenty

Po velikonočních svátcích, vytřeli zastupitelům občané Přerova zrak, když na jedno z jejich zasedání přišli rovnou s transparenty hlásající hesla typu: slušnost proti aroganci, smutná vize v době krize – přerovským poslancům tak muselo dojít, že si na občana jen tak lehce nepřijdou.

Lidé ukázali (nejen) záda

Další ukázkovou akcí byl bezesporu happening na náměstí, kdy se lidé rozhodli ukázat neonacistům záda, jeden z účastníků byl o kapku odvážnější a ukázal i jinou obnaženou část svého těla. O pochodu radikálů se tedy nejen bouřlivě diskutovalo.

Oprava autobusovéhonádraží

Zmateně pobíhali lidé po uzavřeném autobusovém nádraží a hledali náhradní zastávky svých spojů. Pracovnice informačního střediska tak musela běhat mezi zmatenými občany a navigovat je různými směry. Všechno chce čas – určitě i zmatek.

Radary a zase radary

I v dubnu radary městských strážníků stále ležely. Bezohlední řidiči se mohli dál chovat jako piráti silnic. Strážníci už sice znali grafickou podobu značky, ale stále nebyly vyrobené, a dokonce ještě neměli ani schválené úseky, kde vůbec měřit mohou. Čtyři měsíce již platil nový zákon, ale pro koho?

Nezaměstnanost stoupá S nejvyšší nezaměstnaností na Přerovsku se potýkala obec Měrovice nad Hanou. Přesně čtvrtina jejich obyvatel byla bez práce. Kojetínsko se nejen touto obcí zapsalo na nejspodnější příčky v statistikách.

Čarodějnice opět přiletěly Bouřlivý měsíc vesele uzavřely poletující objekty nad Přerovem. Čarodějnice a jiné povětrné ženštiny oprášily svá košťata a násilnickou mlhu nad Přerovem, která se ještě vznášela z pochodu radikálů do posledního smítka rozprášily.

KVĚTEN

Prasečí chřipka útočí

Čas lásky, maturit, volebních spotů a nových chřipek. Tématem číslo jedna se v médiích začala stávat prasečí (nová) chřipka. Lidi strašila jedna zpráva za druhou.

Čas volebních spotů

Předvolební mašina se rozjela a nedala se zastavit, z rádií, televizí a novin jsme měli možnost vyslechnout si sliby vlivných mužů a žen, které se občas měnily v pohádky až báje. Ještě, že český člověk má pod čepicí a nenechá se zviklat nějakými planými sliby.

Julča se vrátila

Kde se vzalo, tu se vzalo – z cesty kolem světa se vrátilo staré embéčko a připsalo si tím na své konto dalších pětatřicet tisíc kilometrů. Dva mladí studenti přijeli zpět na nádvoří pivovaru Zubr, odkud před rokem vyjížděli. Mladíci procestovali čtyři světadíly a navštívili dvaadvacet států.

Dálnice a lázně?

Už ne tak slavná byla zpráva o rozpočtových škrtech a asi patnáctém odložení stavby dálnice kolem Přerova – nedá se nic dělat, kde nic není ani smrt nebere… Ještě že tak. Kupodivu špatných zpráv má radnice v Přerově asi málo, z nejedné jobovky by člověk potřeboval pořádnou lázeňskou kůru, ne však naši radní – z rozhodnutí města se naše jediné lázně v Bochoři musí prodat, rodinné stříbro mizí z pomyslné truhlice a řádný občan pouze kroutí hlavou. Alespoň, že výstaviště bylo škrtnuto ze seznamu míst na prodej. Konec dobrý, všechno dobré.

Azylový dům změnil majitele

Nového majitele má od května má od května Azylový dům pro matky s dětmi v Přerově. Provoz tohoto zařízení bude zajišťovat Armáda spásy.

ČERVEN

Tučín – vesnice roku

Milionovou vesnicí roku se stala obec Tučín a svůj rozpočet si zaslouženě navýšila. Na poli slávy bylo dobře a tak z něj jen tak neslézala. Dalšími oceněnými byly také obce Jezernice a Pavlovice u Přerova.

Eurovolby

K volebním urnám mířily stovky lidí, aby si zvolily svého kandidáta do Evropského parlamentu. Volby přinesly v některých obcích na Přerovsku překvapivé výsledky. Boj ČSSD a ODS byl završen. Malé strany si opět bohužel skoro ani neškrtly.

Mosty spojily světy

Na padesát devět ústavů sociální péče a stacionářů si dalo dostaveníčko na přerovském výstavišti. Desetiletá tradice se stala milou a nezapomenutelnou příležitostí pro handikepované lidi, jak ukázat své umění veřejnosti a že se bylo na co koukat, diváci ocenili bouřlivými potlesky.

Dračí lodě na Laguně

Za zvuku bubnů přihlížely davy lidí parádě dračích lodí na Laguně. Na pátém ročníku se rozdávalo pět pohárů a na dvoudenním zápolení se ukázkově bavilo více jak třináct set pádlařů a bubeníků.

Město rozdávalo peníze

Na fasády starých domů a opravy rozdělila přerovská radnice třista padesát tisíc korun mezi šest majitelů historických budov. Podle zástupců odboru životního prostředí přerovského magistrátu volá po opravách více jak polovina historických domů v centru města. Jen na to nejsou peníze. Říká se: pomalu, ale jistě.

Rychlovlak se zpožděním

Červen byl měsícem rychlosti. Po dračích lodích se měl Přerovem prohnat rakouský rychlovlak. České dráhy lákaly fanoušky železnice na nový technologický zázrak. Zázrak to byl, více jak třicetiminutové zpoždění a ve vlaku samá honorace. Stálo to za to.

Acuna cup

Osobnosti českého showbyznysu přijely hrát tenis do Přerova. Třináctý ročník Acuna cupu do města přilákal jména jako například Helenu Vondráčkovou, Petra Rychlého nebo zpívajícího právníka Ivo Jahelku, který v tandemu s písničkářem Miroslavem Palečkem složil nezapomenutelný hit, jenž vtipně a přesně komentuje Přerov.

Protest na facebooku

Protestovat je vskutku moderní, něco o tom vědí i studenti Gymnázia Jana Blahoslava, kteří se rozhodli vystoupit proti některým krokům vedení a na facebooku o tom horlivě diskutovali, ať svět vidí, že i v Přerově máme sabotéry…

Vracení dotace

O sabotáži začali uvažovat iněkteří obyvatelé Horní Moštěnice a na vedení obce poslali kontrolu. Obecní úřad tak musel vrátit pětimilionovou dotaci a oblékl si z ostudy kabát.

Ničivé záplavy

Hranicko postihly koncem června ničivé záplavy, které si vyžádaly jeden lidský život a mnohamilionové škody na majetku. Nejpostiženější obcí byly Hustopeče nad Bečvou.

ČERVENEC

Blesková povodeň

Tento způsob léta zdál se být poněkud nešťastným. Dobu letních dovolených znepříjemnila obyvatelům Hranicka blesková povodeň. Lidé sčítali škody, odklízeli bahno a vyrovnávali se se ztrátami.

Starý Prior za nový

Přerov však řešil i jiná témata: nový moderní obchodní komplex chce vybudovat ve městě investor s parkovištěm na střeše pro tři sta aut – starý Prior prostě a jednoduše vyměníme za nový.

Dopravní kalamita

Oprava Polní ulice způsobila ve městě katastrofální dopravní situaci, horký brambor v podobě dopisu skončil až na premiérově stole. Město se rozhodlo celou dopravní situaci řešit na nejvyšších místech.

Červenec ve znamení hudby

První prázdninový měsíc přinesl také spoustu hudební zábavy a veselí. Lidé pod hvězdami naslouchaly zvučným hlasům například Evy a Vaška u dřevohostického zámku nebo jazzmanovi Láďovi Kerndlovi, který svým vystoupením v Lipníku zpříjemnil program Svatojakubských hodů.

Archeologické nálezy a zemědělci

Léto ve znamení archeologických nálezů v proluce Horního náměstí a ztráty památné lípy v Tovačově se tak nějak pomalu svým krokem šinulo kupředu a zemědělci, nejprve vystrašení prudkými lijáky a poškádlení vichřicí, se přesto všechno pustili do sklizně a zkonstatovali, že to letos nebude žádná sláva.

SRPEN

Přerovská základna zůstává

Havárie, požáry, předvolební horečka a rozdávání peněz povodněmi postiženým obcím, přesně tak by se dal shrnout první srpnový týden. Nálada však na stupínku hodnot pomalu stoupala. Ministr obrany Martin Barták potvrdil, že přerovskou vrtul-níkovou základnu nikdo rušit nebude a vojáci se tak nemusí strachovat o svá místa (teda určitě nemluvil úplně o všech).

Svatovavřinecké hody

No a jak se říká, každá dobrá zpráva by se měla pořádně zajíst a zapít – Přerované opět ukázali, že v tomto se rozhodně nenechají před ostatními zahanbit. Po tři dny jedli, pili, hodovali a vzdávali hold patronovi hodových slavností svatému Vavřinci.

Mistři černého řemesla

O týden později se v rokli odehrál tradiční vrcholový závod v motokrosu. Konec prázdnin tradičně patří mistrům černého řemesla a světoznámému svátku kovářů Hefaistonu. Pod kladivy se zrodila nová plastika Dech větru, která bude navždy připomínat právě tento ročník.

Rekordní nezaměstnanost

Na stupnici nálady se občas objevily i mínusové hodnoty, kdy si město uvědomilo, že i jeho se krize dotýká, a nezaměstnanost v regionu lámala rekordy. Ovšem měsíc ve znamení oslav a hodů si přece nikdo nenechá zkazit nějakým tím malým mrakem.

ZÁŘÍ

Prvňáčci zasedli do lavic

Prvňáčci zaplnili nově opravené školy a vůně pastelek připomněla učitelům, že je čas vrátit se ke školním povinnostem. Nákladnou rekonstrukcí prošla během léta nejen Střední pedagogická škola v Přerově, ale také Základní a mateřská škola Pod Skalkou v Předmostí. Problém přeplněných mateřinek vyřešila nově otevřená školka v Sokolské ulici.

České dráhy slibovaly

Z Přerova do Brna budou svištět vlaky rychlostí 160 kilometrů v hodině. Alespoň to slíbily České dráhy – ovšem s malým dovětkem, že vše pravděpodobně nezačne dříve než v roce 2012. Zbývá jen doufat, že dráhy plní své sliby. Na rozdíl od Ředitelství silnic a dálnic, které už poněkolikáté změnilo termín zahájení i dokončení výstavby dálnice D1 z Říkovic do Přerova.

Na Přerovsku se slavilo

Září bylo ve znamení oslav, svátků a rekordů. Tím největším svátkem pro Přerov bylo otevření zrekonstruovaného zimního stadionu, který se nakonec podařilo postavit i bez legendárního dvacetimilionového šeku od ministra vnitra Ivana Langera. Město Tovačov ožilo Svatováclavskými hody a na Helfštýně se loučili s úspěšnou sezonou příznivci automobilových veteránů. V Přerově zase ovládli výstaviště mistři gulášových specialit a milovníci památek mohli během Dnů evropského dědictví zavítat bez placení do muzeí.

Šampioni měsíce

Do Česka také přijel až z dalekého Říma papež Benedikt XVI., jehož se poštěstilo spatřit ze druhé řady Janě Černé ze Stříteže nad Ludinou. Štěstí nebralo konce ani na Carp maratonu v Tovačově, kde se kaprářskému týmu Master Carp podařil fenomenální úlovek. Šupináč o váze 18 kilogramů totiž překonal všechny dosavadní rekordy závodu.

Tučín je republikovou obcí roku

Dalším šampionem měsíce září je obec Tučín na Přerovsku, která zabodovala v celostátní soutěži Vesnice roku 2009 a stala se absolutním vítězem celého klání.

ŘÍJEN

Vstupní brána do pravěku

Slavné archeologické naleziště v Předmostí má konečně důstojnou vstupní bránu – město Přerov totiž s pomocí evropské dotace zbudovalo v lokalitě nové informační centrum pro turisty. Při slavnostním přestřižení pásky nechyběly vedle archeologů a významných hostů z vedení města a kraje ani spoře oděné pravěké ženy, které už k Předmostí neodmyslitelně patří.

Soud s Vaškůjem

Po zlínském podnikateli Romanu Vaškůjovi, jenž měl spolu se svým známým Petrem Šmiřákem ovlivňovat klíčovou svědkyni v aféře Čunek Marcelu Urbanovou a jehož případ už přes rok zaměstnává přerovský okresní soud, marně pátrá Interpol. Soudce si však se spletitou kauzou poradil i v jeho nepřítomnosti a na odročeném líčení vyslechl další svědky. Na Zlínsku se mezitím začalo proslýchat, že Vaškůj zmizel do Jihoafrické republiky. Koneckonců, kde jinde mu zaručí místo pruhovaných tepláků celoroční bronz?

Nevydařená zakázka

To v Horní Moštěnici už si starosti dělat nemusejí – ministerstvo financí totiž radnici odpustilo sankci 5,5 milionu za nevydařenou zakázku, která se stala nejprve příčinou šetření finančního úřadu a posléze i organizace Transparency International, která se zabývá potíráním korupce.

Srážka dvou vlaků

Říjen byl v mnoha ohledech smolný. Strojvedoucí, který jel kolem návěstidla na červenou, zavinil v Přerově srážku dvou nákladních vlaků. Na trati z Přerova do Brna kvůli tomu celou noc stála doprava a škoda přesáhla milion korun.

Policie pátrala

Policisté také pátrali po třech pohřešovaných – sedmapadesátiletého muže z Újezdce našel po usilovném hledání bez známek života speciálně vycvičený služební pes Axan.

Tragický konec mělo i pátrání po třináctiletém chlapci z Lipníku nad Bečvou. Živou a zdravou objevili naštěstí ženu z Horního Újezdu, která zabloudila až na úpatí Hostýnských vrchů. Do pátrací akce byly nasazeny dvě stovky policistů a psovodi.

Přerov hostil hvězdy

Úsměv na tváři Přerovanů vykouzlila až návštěva bývalého premiéra a prognostika Miloše Zemana, který bavil svými bonmoty studenty Vysoké školy logistiky.

Světoví jazzmani

A samozřejmě Československý jazzový festival! Ten letos hostil takové hvězdy světové hudební scény, jako jsou americký tenorsaxofonista Joe Lovano, klavírista Brad Mehldau nebo bubeník Steve Gadd. Na podiu obou scén se vystřídalo celkem osmnáct bandů, lidé nadšeně aplaudovali, tančili a jásali i na parketu přerovské restaurace Pivovar. A ještě jedna dobrá zpráva – výlov Tovačovského rybníka přilákal i přes nepřízeň počasí tisíce návštěvníků.

LISTOPAD

Šílenství a zmatky

Vypuklo šílenství kolem prasečí chřipky. Řady nakažených sezonní i prasečí chřipkou se sice postupně rozrůstají, ale lidé zatím nemoc až na výjimky zvládají dobře. I bez pandemického plánu, který přerovský magistrát dosud nezpracoval.

Dlouhé kolony

Zmatek zavládl během Dušiček v okolí přerovského hřbitova. Ředitelství silnic a dálnic se totiž o víkendu rozhodlo začít spravovat několik rondelů a také dva nejfrekventovanější bulváry ve městě – Komenského ulici a třídu 17. listopadu. Lidé se proto dostávali na místo posledního odpočinku složitými oklikami a za hlasitého nadávání.

Bitva u Slavkova

Jak vypadá nefalšovaná bitva u Slavkova, si mohli vychutnat návštěvníci Dušičkového pochodu v Dřevohosticích. K vidění byly rakouské, ruské i francouzské uniformy a slyšet byla i střelba z historických palných zbraní.

Tragický konec

Přerovem v listopadu otřásl tragický případ – ve svém domě byli zavražděni manželé, jejichž těla dosud bezvýsledně hledají kriminalisté za pomoci vrtulníku s termovizí. Zatímco muž, který je z násilného činu obviněn, čeká ve vazbě na soud, těla jeho obětí stále nebyla nalezena.

Město a zóny

Přijel Martin na bílém koni a s ním chodníkový zákon Humornou chvilku přichystala obyvatelům Přerova zdejší radnice – ta totiž rozdělila město na dvě zóny – v jedné se bude podle nového „chodníkového zákona“ uklízet sníh a ve druhé ne. Seznam vyvolal mezi lidmi takové pozdvižení, že se raději rozhodli uklízet si chodníky sami.

Dvacet let od sametu

Města na Přerovsku si připomněla dvacet let od sametové revoluce. Zatímco do Lipníku nad Bečvou přijela legenda 17. listopadu – zpěvák Jaroslav Hutka –, v Přerově se pokládaly věnce a zapalovaly svíčky u památníku na náměstí T. G. Masaryka a u kina Hvězda. Hranice tak trochu zaspaly a na dvacáté výročí pádu totality si zavzpomínaly pouze s hudebním publicistou Jiřím Černým. Město zřejmě jako jediné v zemi pochopilo, že vlastně není co slavit.

Město se otevřelo světu

V Přerově otevřela unikátní pracoviště na výrobu endoskopů a lékařských přístrojů japonská společnost Olympus. Svou návštěvou poctil město i šéf průmyslového gigantu Haruhito Morishima. Když chtěl během slavnostního zahájení pobočky na Hané zažertovat na toto téma moderátor Marek Eben, moc se mu to nepovedlo. Řekl totiž, že mnohem lépe než „Přerov“ se musí japonským investorům vyslovovat „Praha“. Co by asi moderátor dělal, kdyby se pobočka otevřela třeba v Křenovicích a nebo Krčmani?

Jak chutná pravé mléko?

Žhavou novinkou jsou v Přerově i Hranicích automaty na mléko, u kterých lidé prostojí dlouhé fronty jako za éry socialismu. Čerstvé mléko by se jinak vylilo do polí, a proto ho kupuje každý a všem ohromně chutná.

Nová vánoční výzdoba

Blíží se Vánoce a do Přerova konečně dorazil strom z Potštátska – je přesně devatenáct metrů vysoký a jeho výzdoba přišla technické služby na dvě stě tisíc korun.

PROSINEC

V životní velikosti

Městys Dřevohostice se může pochlubit unikátním betlémem s figurkami v životní velikosti. Ojedinělé dílo zhotovil amatérský výtvarník Alexander Forýtek a ve výrobě nových postaviček mu nezabránila ani náhlá mozková příhoda, která ho v letošním roce postihla.

Tradice pokračuje dál

Pavel Novák mladší zase. podobně jako vloni jeho otec. zaplnil na Štědrý den náměstí. Tradici zkrátka nikdo nezničí, a tak si spolu s ním zazpívaly koledy i slavné písně Pavla Nováka tisíce lidí. Na podiu vystoupili i hosté – skladatel Jaroslav Wykrent a legendární skupina VOX, s níž kdysi slavný zpěvák začínal.

Zastupitelé šetří

Statistické údaje z Úřadu práce tvrdí, že ekonomická krize sice stále trvá, ale neprohlubuje se. Lidí bez práce je přibližně stejně a velké firmy v regionu už po Novém roce žádné masivní propouštění nechystají. Šetří se ale doslova na všem, a tak se třeba přerovští zastupitelé hádají i kvůli tomu, zda poskytnout charitě dotaci 39 tisíc korun.

Na Tyršův most si počkáme

Tak špatně ale zase nebude. Při schvalování rozpočtu totiž projdou i milionové investice a nikomu nevadí ani štědrá finanční injekce lednímu hokeji. Na co si však lidé budou muset počkat, je Tyršův most. Neúspěšné firmy se totiž odvolaly proti výsledkům výběrového řízení k antimonopolnímu úřadu a stavbě hrozí průtahy.

Boje s chřipkou

Obyvatelé Přerovska i Hranicka začali bojovat se skutečnou chřipkou – a postupně se zavřela více než desítka škol. Ani nebezpečné viry ale nezabránily tomu, aby letos v Přerově převzal Zlatého kanára za nejlepší tenisový počin úspěšný daviscupový tým.

Vánoce v Afghánistánu

Vojáci z přerovské vrtulníkové základny odlétají na přelomu roku na misi do Afghánistánu a část letců zde strávila i své letošní Vánoce.

Gesto od radních

Jak to bude po Novém roce se zdražováním? Lidé od ledna zaplatí více za vodu i teplo, ale naopak neporoste cena plynu. Poplatek za svoz komunálního odpadu už nemůže být vyšší, a tak ho město v příštím roce nezvýší. Radní udělali gesto a nájem v městských bytech nemíní zvyšovat o 47 procent, ale o polovinu.

Tomáš Indrei

Petra Poláková-Uvírová