Únor ale také poznamenalo několik dalších nepříjemností. Ve všech pádech se skloňovaly například poplatky ve zdravotnictví, hospodářská krize, nezaměstnanost či chřipková epidemie. Aby se však lidé jen netrápili, patřil únor i masopustnímu veselí a plesům.

Kde se dveře zavírají a kde zase otvírají

Razantní nárůst nemocnosti zaznamenali lékaři na Přerovsku hned začátkem měsíce. Kvůli vysoké nemocnosti měli žáci v Prosenicích dokonce tři dny volno.

Chřipka zavřela také brány hranického gymnázia. Zákaz návštěv vyhlásila i nemocnice v Hranicích. Situace se uklidnila až koncem měsíce. Nyní to vypadá, že epidemie chřipky je na ústupu.

Zatímco se někde dveře zavíraly, v Hranicích už se plánuje, co všechno se letos otevře. Tak například venkovní bazén budou moci plavci navštívit už za čtvrt roku. Společnost Ekoltes Hranice má v plánu otevřít nové prostory pro zkušební provoz už v květnu.

Od léta by si lidé také mohli prohlédnout město z věže tzv. Staré radnice.

Kam se poděl milionový šek?

Taky to znáte? Někam něco položíte a za nějaký čas ne a ne to najít. Tak i primátor Přerova Jiří Lajtoch se začátkem února začal shánět po symbolickém šeku, který mu loni v dubnu předal ministr vnitra Ivan Langer. Šek na dvacet milionů korun byl určen na rekonstrukci zimního stadionu.

O tuto státní dotaci však přerov loni přišel, protože nestihl včas dodat potřebnou dokumentaci. Letos magistrát žádá o peníze znovu a primátor si myslí, že by mohl pomoci právě ztracený šek. Kde jen může být?

Na koledu a na radnici

Únor přece jen Přerovanům přinesl něco nového - vyhlášku o výherních automatech. Její přijetí se však neobešlo bez kotrmelců a hádek. Opozice se do radních opřela za to, že nebyla přizvána k její tvorbě, a to i přesto, že na problém poukázala jako první. Navíc je podle ní vyhláška bezzubá a neřeší problém hazardu ve městě.

Zatímco se na radnici přeli, kluky z Dluhonic to moc nezajímalo a vyrazili na blažejskou koledu. Ojedinělým lidovým zvykem se jako jediná může pochlubit právě přerovská místní část Dluhonice. Kluci při koledě tlučou lžícemi o staré hrnce a zpívají písničku s vtipným textem. Jeden z nich drží kasičku na peníze a druhý zase rožeň, na který lidé napichují maso.

Tak mě napadá, jak by to asi dopadlo, kdyby se kluci z Dluhonic vyměnili na pár dnů s lidmi z radnice. Kluci by si zpívali, opozice by tloukla do hrnců, jen bych se bál těch rožňů na napichování…

Podepište smlouvu a máte to zadarmo

Za pacienty přerovské nemocnice hradí od února regulační poplatky kraj. V hranické soukromé nemocnici se však budou poplatky vybírat i nadále. Bezplatná je i služba v lékárně přerovské nemocnice, která díky tomu praská ve švech.

V ostatních lékárnách totiž musejí zákazníci zaplatit. Kdo se v tom má vyznat? A co na to lidé? Ti se shodují v tom, že za levným ošetřením cestovat rozhodně nechtějí. Dokonce i ti, kteří se platby mohou vzdát, tak často nečiní. Nechce se jim totiž vyplňovat smlouvu.

Že už tomu přestáváte rozumět? Nic si z toho nedělejte, tomu už nerozumí skoro nikdo. Každopádně je to nefér…

Jak bydlet, kde bydlet a za kolik?

Lidé z přerovského sídliště Jižní se bouří. V únoru se na petici, kterou sestavili a poslali na magistrát, sešlo na šest set podpisů od lidí, kterým se nelíbí podmínky, za kterých jim chce město byty prodat. Podle nich se do starých bytů léta neinvestovalo. Nezůstalo však pouze u Jižní a k protestu se přidaly i další lokality ve městě, jako například lidé z ulic Na Odpoledni, Mervartova, Sokolská nebo Na hrázi.

Naopak v Hranicích se problémy s bydlením daří vyřešit – alespoň pro lidi bez domova. Ve čtvrtek 12. února byl ve Vrchlického ulici otevřen azylový dům pro lidi bez střechy nad hlavou. Ten je spolu s přilehlou nocležnou schopen zabezpečit přístřeší až pro dvacet lidí.

Osobnosti velké, menší i ty nejmenší

Přerovský magistrát vyzývá občany, aby navrhovali osobnosti na Cenu města Přerova – medaili J. A. Komenského. Jedná se o osobnosti, které během svého života přispěly významnou měrou k popularizaci a propagaci Přerova. Návrhy mohou lié posílat až do konce května.

Populární osobností se v únoru stal také dvaasedmdesátiletý Ludevít Galík z Hranic. Už deset let žile jako bezdomovec v České republice, ale lékařskému zákroku se musel podrobit na Slovensku, protože nemá české občanství. Cesta do Trenčína, kterou strávil ve velikých bolestech, ho málem stála život a několika hranickým lidem a lékařům pořádně zamotal hlavu.

Celebritou se možná stane i třiatřicetiletá Nikol Sapáková z Hranic, která bude soutěžit v televizní soutěži Obezita nebo já. Při hubnutí jí pomůže doktorka Kateřina Cajthamlová.

Jak majetek získat a jak se jej zbavit…

Většina z nás by byla ráda, kdyby získala nějaký ten majetek. To přerovská škola U Tenisu přivítala, že o část majetku přijde. Magistrát totiž rozhodl, že prodá část pozemku v areálu, který byl pro školu velikou zátěží. Plochy byly dlouhou dobu nevyužívané a vyrostla na nich doslova džungle. Ještě že se v té džungli neztratili nějácí školáci.

Někteří lumpové v touze po majetku zašli až tak daleko, že se vydali prozkoumat a „vybílit“ několik chatek na Přerovsku. V únoru policisté zaznamenali hned několik případů na Potštátsku či v Přerově.

Lupiči i redaktoři se zbraní v ruce

Pobočku České pošty v Hustopečích nad Bečvou přepadl začátkem února ozbrojený lupč. Šlo podle mého mínění spíše o amatéra. Pracovnice pošty před pachatelem uprchla do vedlejší místnosti a kriminalisté z Hranic ještě týž den dopadli tři muže, kteří měli přepadení na svědomí.

Lupiče dopadli v únoru i přerovští policisté. Lump měl tentkrát na svědomí vykradenou trafiku na nábřeží Edvarda Beneše v Přerově. Na útěku je tak zatím jen zloděj, který přepadl benzínky v Lipníku nad Bečvou a v Tovačově.

Jaké to je držet v ruce pistoli, si v únoru vyzkoušeli i redaktoři Deníku. Ne že by přepadávali pošty nebo se chtěli zbavit svého oblíbeného šéfredaktora, ale umožnila jim to přerovská policie. Na supermoderní střelnici určené ke střelbě z krátkých střelných zbraní, si tak mohli vyzkoušet, jaké to je chytit lupiče. Nejodvážnější redaktorky tak polapily lupiče při přepadení banky či ujíždějící z místa činu. Škoda, že pouze při simulaci na plátně.

O raritách mezi ptáky a mezi rozhlednami

Do Přerova přiletěli dva vzácní opeřenci. V blízkosti soutoku řeky Bečvy a mlýnského náhonu Strhance budí delší dobu pozornost nápadně zbarvený hvízdák eurasijský a také husa velká. Jejich výskyt ornitologové považují za raritu.

Naopak o jinou raritu přerované bohužel přišli. Radní totiž zamítli návrh přebudovat nevyužívaný komín v Předmostí na rozhlednu. Investice by byla příliš nákladná. Lidé se tak na Moravskou bránu nepodívají z komína, ale možná z jiné rozhledny, kterou Přerov chce vybudovat v tzv. Mamutově. Ten má vyrůst na šestihektarové rozloze v lokalitě zvané Hradisko na panelovém sídlišti v Předmostí.

V Hranicích zajímavou rozhlednu plánují. S návrhem zpřístupnit veřejnosti po rekonstrukci věž tzv. Staré radnice přišli jako první studenti místního gymnázia. Nápad se tehdejším radním zalíbil a vše spěje k zdárnému konci. V létě se tak snad na věž vydají první turisté.

Slavný Egypt a Jiří Čunek

Kleopatry z Přerova uchvátily porotu. Respektive dvě studentky Střední školy gastronomie a služeb, které se nedávno zúčastnily soutěže středních škol a učilišť v kadeřnické a kosmetické tvorbě v Lanškrouně.

Zatímco se dívky líčily, líčení probíhalo i u přerovského soudu. Tentokrát se zlínským podnikatelem Ro-manem Vaškůjem a jeho známým Petrem Šmiřákem. Nakonec ale soud další jednání odročil, protože se kvůli nemoci omluvil jeden ze svědků – Jiří Čunek. Soud tak bude pokračovat v březnu a novináři naštěstí budou mít zase o čem psát.

Nejsmutnější událost měsíce

Šok pro celé Přerovsko přišel 11. února. Média přinesla zprávu o smrti Pavla Nováka. Zpráva otřásla nejen osobnostmi české hudební scény, ale zasáhla i lidi, kteří Pavla Nováka milovali pro jeho vztah k rodnému městu.

S Pavlem Novákem se přátelé i ostatní rozloučili ve středu 18. února v sále městského domu v Přerově. Poslední hold přišly vzdát dlouhé zástupy lidí. Podium sálu zaplnily desítky věnců a stovky kytic. Atmosféru v sále podrthly nezapomenutelné hity Pavla Nováka, které na pohřbu zazněly.

Načerno vylepené plakáty. Rasismus?

Novinku zavedla od letošního roku obec Brodek u Přerova. Na ochranu majetku tam dohlíží strážník. Brodek je tak vůbec první z obcí v přerovském regionu, která si zřídila vlastní policii.

To někteří lidé v Přerově by nejraději vzali spravelnost do vlastních rukou. Zatím jeden z nich našel sílu jen na to, aby vylepil červené a šedé plakáty s několika smyšlenými čísly a fotkami Romů a výzvou k domobraně. Zatímco Romové na to reptají, odborníci a politologové křičí, policisté přemýšlejí, městu se nelíbí, že jsou plakáty vylepené načerno a většině lidí je to jedno. Naštěstí…

Pokácet či nepokácet? To je, oč tu běží

Všem lidem se prostě zavděčit nedá. Jedni si přejí stromy pokácet, a jiní? Lednový pád stromu ve Zlíně, který měl tragické následky, rozpoutal diskusi o bezpečnosti chodců i v Přerově. Lidé tvrdí, že stromy v některých přerovských ulicích bezprostředně ohrožují kolemjdoucí a přejí si jejich pokácení.

Naopak v Hranicích padlo v únoru k zemi osm mladých břízek v zahradě pečovatelského domu. Jedna žena ze sousedství si totiž stěžovala na jejich pyl. Městští úředníci pak usoudili, že jsou stromy nebezpečné i z jiného důvodu a nechali je vykácet.

Dobrá zpráva na závěr

Region má další královnu krásy. Tentokrát jde o titul Miss Baník a chlubit se jím může jednadvacetiletá Kateřina Suchánková z Přerova. Ta má s podobnými soutěžemi bohaté zkušenosti, ale korunku královny krásy si nasadila vůbec poprvé.

Doufejme jen, že za ní do Přerova nezačnou jezdit zástupy fotbalových fanoušků.