Firma totiž před nedávnem instalovala novou technologii při najíždění a odstavování výroby kyseliny sírové. Investice za bezmála tři miliony korun má definitivně odstranit problémy, které úniky škodlivin do ovzduší způsobovaly.

Společnost tím splnila podmínky České inspekce životního prostředí, jež jí nařídila závady odstranit. „Jedná se o nápravné opatření v souvislosti s únikem škodlivin do ovzduší, ke kterému došlo v květnu loňského roku,“ vysvětlil referent životního prostředí společnosti Precheza Jaroslav Žižlavský.

Ovzduší v okolí lokality Velká Dlážka tehdy zamořil hustý a štiplavý dým, který lidem způsobil komplikace.

„Spali jsme s dětmi u otevřené ventilačky a doplatili na to. Syn z toho chytil dávivý kašel a přidalo se i škrábání v krku,“ řekl jeden z místních obyvatel Jan Hořava. „Já mám ucpaný nos, jako kdybych se nadýchal čpavku, a manželku svědí oči,“ sdělil tehdy Hořava.

Na zápach z chemičky si ale v uplynulých letech stěžovali i lidé v jiných částech města. „To už je teď minulostí. Nainstalovali jsme techniku pro najíždění a odstavování výroby kyseliny sírové, která je jedinečná svého druhu ve Střední Evropě,“ vysvětlil Jaroslav Žižlavský ze společnosti Precheza.

Podle jeho slov je zařízení součástí technologie výroby kyseliny sírové. „Riziko úniku je sníženo na minimum. Výhodou technologie je i to, že dojde ke snížení emisí při najíždění výroby, protože se přešlo na ekologické palivo. Technologie tedy zcela eliminuje možnost dráždivého zápachu ve vzduchu, “ zdůraznil.

Při najíždění i odstavování výroby kyseliny sírové jsou odvedeny spaliny z pece do sto metrů vysokého komína, takže je prakticky vyloučeno přízemní znečištění ovzduší.

„Místo původního hořáku na lehký topný olej byl nainstalován hořák na zemní plyn. Vyhřívání potom probíhá regulovaně podle potřeb technologie,“ shrnul podstatu nové technologie Žižlavský.

Podle vedoucího odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavla Juliše zatím v letošním roce nebyly zaznamenány stížnosti od obyvatel Přerova na zápach z chemičky.

„Jestli to ale souvisí s novým zařízením, je zatím předčasné říci,“ poznamenal. Do provozu bylo totiž uvedeno teprve koncem března.