Výstava, která se koná od 7. do 23. května, přiblíží vznik a působení československé jednotky v Sovětském svazu za druhé světové války a jejich bojové cesty z Buzuluku do Prahy.

„Přibližně na třiceti bannerech lze sledovat budování jednotky od samostatného praporu k armádnímu sboru, jaká byla organizační struktura jednotek, bojové akce a hrdinství československých vojáků, kteří byli nasazováni do těžkých bojů na území Sovětského svazu, Polska a na znovudobývání území Československa. Výstava se zabývá bojovým nasazením jednotek u Sokolova, Kyjeva nebo Dukly," uvedl nadrotmistr Lukáš Kotek, který se na výstavě podílel.

Výstavu doplní panely s autentickými fotografiemi z osvobození města Lipníku nad Bečvou sovětskými jednotkami 8. května 1945. Od 11. května doplní výstavu části uniforem a vybavení československých jednotek.

Výstava bude zahájena 7. května v 9 hodin. Lidé ji mohou navštívit ve dnech středa až pátek od 9 do 12 hodin a od 15 do 17 hodin, v sobotu od 15 do 17 hodin.

„V sobotu 9. května bude veřejnosti uzavřena," upozornila Simona Ryšavá z lipnické knihovny.

Výstavu pořádá Městská knihovna ve spolupráci s Jednotkou Československé obce legionářské v Přerově „Jana Gayera", Ministerstvem obrany ČR, Vojenskou posádkou Lipník nad Bečvou a za podpory města Lipníku nad Bečvou.