Jeho nejbližší, přátelé a kolegové se s ním rozloučili 2. května v tamním farním kostele.
Právě Habermann stál společně s vedoucí správy hradu Helfštýna Marcelou Kleckerovou u zrodu tradice kovářského sympozia Hefaiston.
O tom, že se jim jejich záměr dokonale podařil, svědčí stovky řemeslníků z celého světa, kteří se každoročně na Helfštýně scházejí.
Obyvatelé Olomouce mohou jeho dílo rovněž obdivovat například při návštěvě univerzitního Konviktu, kde je jeho Nebeský glóbus.
„Mám krásný pocit, že jsem u tohoto řemesla zůstal skoro od mládí, i když mi bylo řečeno, že budu mít jako kovář tvrdý chleba. Jsem šťastný, že mohu zkušenosti a finty, které jsem za svůj život načerpal, předat mladším kovářům, a že toto krásné řemeslo už neumírá. Nabývá na hodnotě a kovář je dnes Pan kovář,“ vyznal se Habermann ze svého životního kréda.
Poslední dny svého života pracoval a žil v Rakousku spolu s maželkou Marií a dcerou Christine, která vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého, věnuje se rovněž umělecké tvorbě a pokračuje a rozvíjí odkaz svého táty.
„Neztratila jsem jenom otce, ale také mistra, od kterého jsem se chtěla ještě tak moc naučit. Ani nemohu popsat jak to bolí,“ uvedla Christine Habermann. Alfred Habermann by se 3. května dožil 78 let.
(iv)