Hotový výrobek zchladili kováři v kašně a slavnostně předali starostovi města Miloslavu Přikrylovi. Na znamení toho, že se černé řemeslo v Lipníku natrvalo zabydlelo.

Takto netradičně začal již sedmý ročník unikátní expozice s názvem Kov ve městě, díky níž budou centrum Lipníku zdobit po čtyři měsíce unikátní plastiky.

Vernisáž měla slavnostní ráz. „Chtěli jsme u příležitosti třicátého výročí Hefaistonu představit špičková díla českých uměleckých kováčů, kteří se jej zúčastnili v minulých letech,“ řekla kurátorka výstavy Marcela Kleckerová.

Právě ona stála společně s nestorem uměleckého kovářství Alfredem Habermannem u zrodu tradice, díky níž se Helfštýn vždy v srpnu stane mekkou mistrů černého cechu z celého světa.

Na náměstí v Lipníku se v sobotu dopoledne sešly na dvě desítky vystavujících autorů, mezi nimi i zakladatelé Hefaistonu a účastníci třiadvaceti ročníků Kovářského fóra.

„Alfréd Habermann přivezl na hrad umělce z ciziny a prosazoval české kovářství i za hranicemi naší země. Díky němu jsme se dostali do světa,“ ocenil jeden z účastníků vernisáže Pavel Tasovský, který je autorem známé kovové houpačky na hradě Helfštýně a řady dalších děl.

Podle něj je skvělé, že můžou lidé díky exopozici Kov ve městě po čtyři měsíce obdivovat umělecké exponáty. Těch je tentokrát na pět desítek. Návštěvníky asi nejvíce zaujala plastika s názvem Kancelářská krysa, která je podle Marcely Kleckerové zcela záměrně instalována u vchodu do budovy Městského úřadu. Obdivuhodná je ale i socha mnicha od autora Davida Čermáka na travnaté ploše. „Plastiky Lipník vždy úplně oživí a krásně se vyjímají hlavně na hradbách,“ pochvaloval si jeden z místních obyvatel Petr Kopecký.

Symbolem letošního ročníku se stala plastika s názvem Vítr, zapůjčená z hradu Helfštýna. „Po celých třicet let je právě ona symbolem Hefaistonu a autorkou jejího grafického návrhu je Marcela Kleckerová. Proto byla právě odhalením tohoto díla výstava symbolicky otevřena,“ zmínila Blanka Prudilová z odboru kultury a školství Městského úřadu v Lipníku.

PETRA POLÁKOVÁ-UVÍROVÁ