Obec také nabídla práci jedné z Ukrajinek - zaměstnává ji jako uklízečku.

Na dřevohostické faře našly azyl rodiny s dětmi, které přivezli ze slovensko-ukrajinských hranic jejich přátelé z nedaleké obce Hradčany.

„Podmínky jim pan farář Zdeněk Mlčoch nabídl docela dobré, ale přesto bylo potřeba vybourat původní starou podlahu v největší místnosti domečku na faře. Toho se ujali pracovníci naší obce, farníci, ale i pár brigádníků a dobrovolníků,“ vylíčil starosta Dřevohostic Petr Dostál.

Dvaatřicetiletá Evgenia uprchla z Ukrajiny se synem, manžel zůstal bojovat. Přerovské pracoviště oddělení pobytu cizinců pro Olomoucký kraj, 7. března 2022
Evgenia a syn uprchli, muž bojuje: Jsme vám moc vděční, říká ve frontě v Přerově

Podle něj je solidarita obyvatel velká, a každý pomáhá, jak může.

„Rozhodně nechceme zůstat stranou a být neutrální, vždyť na Ukrajině se odehrává velká humanitární tragédie. Rada obce uvolnila finance na humanitární pomoc a snažíme se být skutečně nápomocni,“ dodal.

Aktivní je i zdejší základní škola.

„Paní ředitelka Kučerová vyřídila potřebná povolení a potvrzení a tři ukrajinské děti už školu navštěvují, i když zatím hlavně na poslech češtiny. Děcka byla v prvních dnech ustrašená a bledá, ale teď, když už jim místní darovali i jízdní kola, se snad cítí podstatně lépe. Nejmenšího z nich, Jaroslava, jsme nechali i naočkovat, aby mohl do mateřské školy,“ doplnil starosta.

Ukrajinské děti strávily během jarních prázdnin několik příjemných dní v družině a na školní zahradě, kde se konal malý příměstský tábor.

Výuka ukrajinských děti na ZŠ Želatovská v Přerově, 21. března 2022
Ukrajinské děti už chodí do přerovských škol, takto si zvykají

Obyvatelé Dřevohostic, ale i mnozí přespolní, se snaží pomoci.

„Nosí dětem hračky a dospělým třeba upečenou bábovku. Problémem bylo zpočátku jen telefonické spojení na Ukrajinu, ale i to už je vyřešeno. A tak i Marianna, která ve škole uklízí a odpoledne chodí pracovat do soukromé firmy, je již klidnější a usměvavější. Říká, že manžel žije. Je prý v krytu, který mají pod sklepem, slyší střelbu, ale žije…,“ poznamenal starosta.

Podle dřevohostického faráře Zdeňka Mlčocha, který zprostředkoval pomoc uprchlíkům, se připojily i okolní fary - v Domaželicích, Horní Moštěnici nebo Tovačově.

„V Domaželicích v současné době žijí čtyři lidé, další rodiny jsou i v Horní Moštěnici a Tovačově,“ upřesnil.

Lidé z Ukrajiny, kteří utekli před válkou, našli azyl na faře v Dřevohosticích.
Vlna solidarity: pro uprchlíky jeli na hranice, první už bydlí v Dřevohosticích