Na příchod nováčků se dobře připravili na Základní škole Želatovská, kterou dnes navštěvuje devatenáct ukrajinských dětí z různých oblastí - Charkova, Chersonu nebo Užhorodu.

„Vytáhli jsme učebnici ze šedesátých let minulého století, ve které je ukrajinská pohádka Rukavička. Děti mohou poznávat, co je na obrázcích, nebo si nakreslit nějaký vlastní,“ popsal zástupce ředitele školy Jaromír Školoudík. K zápisu ale podle něj dorazil pouze jediný prvňáček.

Se svými dvěma dcerami Darjou a Dianou, kterým je 11 a 13 let, přišel k zápisu na Základní školu Želatovská Oleksandr Jašenko. Ten už v Česku pracuje tři roky, a když vypukla válka na Ukrajině, vypravila se rodina za ním. Na Přerovsku našla azyl v polovině března.

„Firma, ve které pracuji, nám poskytla byt v Domaželicích, a chceme tu zůstat navždy. Domů se už nevrátíme,“ řekl odhodlaně. Škola ale nakonec musela dívenky přesměrovat jinam, a to kvůli nedostatečné kapacitě tříd ve vyšších ročnících.

Takový postup je podle vedoucí odboru školství přerovského magistrátu Romany Pospíšilové možný.

„V případě, že by byl konkrétní ročník obsazen, mohou se rodiče obrátit na jinou školu. Přesný počet dětí, které se zapsaly do prvních tříd základních škol a mateřinek, budeme znát ve středu. V případě mateřských škol jsme schopni vyjednat výjimky z maximálního počtu dětí ve třídě. Standardně se naplňuje do 24 dětí, ale zřizovatel může povolit navýšení počtu až na 28,“ podotkla.

Děti vyděsila zkouška sirén

ZŠ Želatovská přijala v první vlně vůbec nejvíce žáků ze všech přerovských škol. Výuka začínala nejprve v takzvané vzdělávací skupině, ale nyní už jsou ukrajinské děti rozděleny do jednotlivých ročníků podle věku.

„Na nové prostředí se adaptovaly velmi dobře. Zpočátku byly hodně vystrašené, ale dnes už jsou veselé a rychle se učí. V některých předmětech, třeba matematice, jsou na tom možná lépe, než někteří naši žáci. Ti starší se naučili obstojně česky a dnes už se bez problému dorozumí,“ zmínil Jaromír Školoudík.

Jediný stres, který školáci v Přerově zažili, podle něj způsobila pravidelná středeční zkouška sirén.

„Byl to pro ně šok a bylo vidět, že mají strach. Museli jsme jim vysvětlit, že o nic nejde, a pak se zklidnili,“ popsal.

Změnou je pro žáky i organizace školního roku - na Ukrajině totiž končí výuka 31. května.

V poklidu probíhal první den zápisu také na Základní škole Svisle, kam dorazil v pondělí s rodiči pouze jeden žák sedmé třídy.

„V současné době u nás máme třináct ukrajinských dětí a už před oficiálním termínem se přišlo dodatečně zapsat pět školáků, kteří od září také nastoupí,“ shrnul ředitel ZŠ Svisle Miroslav Fryštacký.

Klasifikace žáků bude na konci školního roku probíhat formou souhrnného slovního hodnocení.

Velký příliv nováčků nenastal ani na ZŠ Trávník.

„Naši školu dnes navštěvuje šestnáct ukrajinských dětí v rozmezí od druhé po devátou třídu a uvidíme, jak to bude dál pokračovat. Někteří zůstávají, ale jiní zvažují, že se budou vracet zpátky domů,“ uvedla ředitelka Kamila Burianová.

Děti jsou podle ní učenlivé a rychle zvládly základy češtiny.

„Na nové prostředí se adaptují dobře, čeština jim jde a dokonce už překládají i svým rodičům. Jsou velmi šikovní - v angličtině, ale i výtvarné nebo hudební výchově. Při zápisech ale neočekáváme velký počet zájemců - ti, co jsou tady, už se dávno zapsali,“ konstatovala.