„Je to vůbec poprvé, co se této akce zúčastníme. Jsme parta lidí, které spojuje canicross, což je běhání se psem v zápřahu. Počítáme s tím, že od nás vyjde do přírody deset až patnáct lidí. Zaměříme se především na oblast malé Laguny. Je to kus krásné přírody v blízkosti města, tak proč ji neuklidit, když někteří lidé neví, jak se mají chovat,“ řekl Vojtěch Fryč.

Skupinka má od hlavních organizátorů k dispozici pětadvacet pytlů na odpad.

„Podařilo se nám získat i třicet párů pracovních rukavic a dalších dvacet pytlů. Tyto věci budou umístěny u hospody U Dokládalů tak, abychom zachovali bezkontaktní charakter akce v době lockdownu,“ doplnil Fryč.

Mapa organizovaných úklidů v rámci akce Ukliďme Česko 2021

Zapojit se lze i individuálně

Zapojit se do výzvy může každý.

„I drobný individuální úklid pomůže, a pokud někomu nevyhovuje termín 27. března, může tak učinit kdykoliv jindy,“ řekl spoluorganizátor projektu Ukliďme Česko Radek Janoušek.

Do akce se mohou zapojit studenti, úředníci, skauti, politici a další. Úklidovou akci podporují každoročně také obce.

„My jsme se letos rozhodli pro pozdější termín a úklid jsme vyhlásili až na sobotu 24. dubna, kdy se připomíná Den Země. Úklid u nás v obci probíhá vždy na jaře a na podzim. Zaměřujeme se na odlehlá místa a příkopy poblíž silnic. Je až neuvěřitelné, co si někteří lidé dovolí. Loni jsme například odhalili u zahrádkářské kolonie pětadvacet pneumatik,“ řekl starosta Radvanic Milan Pyšný.

Ukliďme svět je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky jako součást kampaně Clean Up the World. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a pohozené odpadky. Akci Ukliďme svět od roku 1993 organizuje Český svaz ochránců přírody.