Programu Space Camp se účastnil s kolegy z celého světa.

„V Americe jsem strávil ten nejintenzivnější týden, během kterého jsme si zkusili spoustu zajímavých věcí. V podstatě jsme absolvovali zkrácený výcvik pro astronauty. Celkově sto učitelů bylo rozděleno do sedmi týmů," přibližuje.

Kromě praktických činností absolvovali přednášky o americkém vesmírném programu – role řečníků se ujali skuteční astronauté v čele s Donem Thomasem i zakladatel Space Campu Ed Buckbee.Josef Šnevajs z Přerova absolvoval výcvik v NASA

„Jejich prezentace byly nesmírně poutavé a inspirující. Absolvovali jsme simulace pádu vrtulníku do vody, chůzi po měsíci se šestinovou gravitací, simulace letu stíhacím letounem, pochopení principu raket, setrojení a následné odpálení vlastní rakety. Trénovali jsme a následně si zkusili dvě mise letu do vesmíru – to bylo tím nejdůležitějším a nejnáročnějším na celém Space Campu," dodává.

Při první misi plnil Josef Šnevajs roli řídícího důstojníka a měl za úkol komunikovat a řešit nestandartní situace s posádkou raketoplánu. Při druhé pak pracoval na experimentech na mezinárodní vesmírné stanici ISS a následné opravoval ve skafandru poškozený trup raketoplánu.

„Chci se osobně podělit o své zkušenosti přednáškami žákům a učitelům nejen na naší škole, ale už mě oslovily i některé školy v okolí. Budu se snažit motivovat žáky ke studiu a zájmu o vědu," slibuje.

S kolegyní z Jižní Afriky, chce například pořádat společné skype konverzace pro žáky, ve kterých budou společně diskutovat o tématech spojených s vesmírem.

„Sám pak v rámci zeměpisu vesmír učím, tak se těším na implementaci některých poznatků. Materiálů jsem si dovezl několik kilo," říká dále.

Na celé akci jej oslovila odbornost, profesionalita a organizovanost.

„Stejně tak typický americký optimismus, nadhled a humor, s jakým byl celý pobyt veden. Doslova dokonalá byla závěrečná promoce, kdy nám byly v nádherném velkém sále předávány diplomy o úspěšném absolvování Space Campu. Následné týmové ocenění potom získala právě naše skupina. Veliký úspěch jsme oslavili skvělým jídlem a tancem pod skutečnou raketou Saturn V," uzavírá nadšeně Josef Šnevajs. (ina)