„Zájem o archeologii je ukryt snad v každém chlapci a já nebyl výjimkou,“ vypráví Jiří Jakubál, který žije v Dřevohosticích na Přerovsku.

K historii má velmi blízko. Na místním zámku založil stálou expozici muzejních sbírek, v nichž nechybí staré hospodářské náčiní a další dobové předměty i dokumenty.

Na první archeologický nález však narazil úplnou náhodou, a to zhruba před třiceti lety.

„Bylo to v době, kdy jsem stavěl dům. Zrovna jsme kopali základy a já jsem náhodou objevil předmět, který připomínal pravěký kostěný nástroj,“ vzpomněl na své sběratelské začátky dřevohostický rodák, který se zajímá také o fotografování, myslivost a rybářství.

Přiznává, že toho zpočátku o archeologii a historických nálezech mnoho nevěděl. „Hodně jsem se naučil, teprve když jsem se jako brigádník zúčastnil archeologického výzkumu pana doktora Pešky,“ zavzpomínal.

Sběratelství se začal naplno věnovat teprve loni, kdy učinil pár objevů na svém soukromém pozemku u Dřevohostic. „Když jsem šel v zimě loňského roku krmit bažanty, spatřil jsem tam zajímavý kámen a vedle něj ležela stará kost se stopami po zásahu sekeromlatem,“ vybavuje si Jiří Jakubál, který dnes usíná s odbornými knihami o archeologii.

Pátrání po stopách minulosti se věnoval celý minulý rok. „Mezi nálezy, které jsem objevil, patří například hrot oštěpu, kamenné dláto, pěstní klíny a několik sekeromlatů různých tvarů i velikostí,“ popsal nalezené předměty dřevohostický rodák Jiří Jakubál.

Přestože tyto objevy zatím nekonzultoval s odborníky, pocházejí podle jeho mínění ze starší doby lovců mamutů. A jak by chtěl s nalezenými archeologickými předměty naložit? „

Máme v obci zámek, který není úplně využitý. Z jednoho patra by mohla vzniknout expozice, kde by tyto nálezy mohly být vystavené,“ nastínil své plány Jiří Jakubál.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika