Radní navrhovali úplatný převod Chemiku stávajícímu provozovateli – firmě První KPU, a to za cenu 8,5 milionu korun. Většině zastupitelů ale vadilo, že by město ztratilo nad využitím tohoto objektu kontrolu. Sociální ubytovny, do nichž se stahují podivné existence, totiž v Přerově rostou jako houby po dešti.

„Hlídejme si náš majetek a to, kdo v něm bude ubytován. Mám obavy z toho, že zase šlápneme vedle," namítla třeba zastupitelka Elena Grambličková (ODS), která upozornila na zanedbaný vzhled lokalit v okolí nádraží.

„Když se procházím kolem, tak na mě padá beznaděj," podotkla.

Stejného názoru je i opoziční zastupitelka Helena Netopilová (SpP).

„Už tady máme lazaret – což je příklad krajního řešení, jak ubytovávat lidi, kteří nemají kam jít," narážela na sociální ubytovnu Pavla Mirgy v Dluhonské ulici, do níž vlastník stahuje nemohoucí z léčeben pro dlouhodobě nemocné. Sociální ubytovna vznikla také v bývalé drážní budově v Tovární ulici.

„Udělali jsme kontrolu ve všech jedenácti zařízeních ve městě. V Chemiku nejsou ubytováni lidé ze sociálně vyloučených lokalit," reagoval na to ale náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín (TOP 09).

Komu teď Chemik slouží?

Podobné obavy vyvrací také jednatel společnosti První KPU František Kornel.

„Na Chemiku je velká cedule – Hotelová ubytovna. Pro nás teče teplá voda dvacet čtyři hodin denně a mezi naše klienty patří dělníci i sportovci. Není to tak, že bychom ubytovnu předělali na něco jiného," zdůraznil.

Úvahy nad cenou

Některým zastupitelům zase vadilo, že se má budova prodat bez vypsání výběrového řízení.

„Cena osm a půl milionu korun je nicotná. Měl by se vypracovat znalecký posudek," soudí Petr Laga (KSČM). Jeho stranický kolega Ladislav Mlčák zase upozornil, že by město nemělo přijít o možnost finančně dostupnějších ubytovacích kapacit.

„Vždycky jsem byl proti prodeji Chemiku. Všichni nemají na Fity a na Jany, a když do Přerova přijíždějí sportovci, nemají kde bydlet. Tyto oddíly hledají levné ubytování a k tomu by mohla ubytovna sloužit," myslí si.

Podle primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) se ale provozování Chemiku Přerovu nevyplatí.

„Služby města provozovaly ubytovnu se ztrátou 600 tisíc korun. Nejlepší je nemovitost prodat a část financí využít na investice města," myslí si. Návrh na prodej ubytovny Chemik nakonec v zastupitelstvu neprošel a zůstává nadále v majetku města.