Desítky Romů by se ocitly na ulici. Obec, kde má většina z nich trvalé bydliště, by se o ně musela postarat. „Vietnam je rozbuška, která se musí co nejdříve řešit,“ prohlásil Václav Zástěra, jednatel sdružení Roma Vidnava, které se spolu s obcí a krajem snaží najít cestu ze složité situace.

„Elektřina i další rozvody jsou zastaralé. Lidé zde začali topit dřevem. Přitom komíny jsou v této dřevěné montované stavbě nevyhovující a kdykoliv zde může vypuknout požár,“ varuje před nebezpečím Zástěra. Ubytovna Vietnam je zapomenutý kostlivec ve skříni. Úředně neexistuje, nikdy nebyla zkolaudována. Romové, kteří kdysi stavbu po odchodu dělníků obsadili, nemají nárok na nájemní smlouvu.

Na ulici ale díky potvrzení o trvalém pobytu skončit nemohou. Po opravách či nových bytech ale už roky volají marně. I když Romové neplatí žádné nájemné, stěžují si obyvatelé na příšerné podmínky. „Jednou mi ve spánku spadla na hlavu myš,“ postěžovala si Verona Krečmerová. „Zdi jsou tak tenké, že slyšíte, co se děje vedle. Není zde žádné soukromí.

Žádost o byt už mám na obci patnáct let,“ přidala se Jana Kutziowá. „Tady člověk zmrzne za živa. Podívejte se na ty zdi, nemají ani deset centimetrů. V létě se tady nedá být. Dýcháme skelnou vatu, která padá ze stropu. Už deset let žádám obec o byt, ale chtějí po mně kauci třicet tisíc korun. Jsem na sociálce, kde mám na to vzít,“ rozhodil rukama Josef Malík.

Radnice se točí v začarovaném kruhu. Byty nemá, na opravu ubytovny scházejí potřebné peníze. Bez legalizace objektu také nemůže získat dotaci na jeho rekonstrukci. V současné době radnice Romům pomoci nemůže. „To, že jsou obyvatelé obce, neznamená, že se o němá obec postarat. V současné době nemáme žádné volné byty,“ prohlásila starostka Velké Kraše Vlasta Kočí (nez).

Jisté řešení neutěšené situace nabízí kraj. „Jde o extrémně vyloučenou lokalitu, která nepochybně potřebuje řešení. Pokud dostaneme podnět, můžeme připravit integrovaný projekt, který by řešil bydlení i zaměstnání Romů,“ řekla krajská koordinátorka Renata Köttnerová.