Za posledními nájemníky se zaklaply dveře přerovské ubytovny pro sociálně slabé už vloni v létě. Město mělo s budovou v Bayerově ulici své plány. Staré vedení radnice chtělo havarijní objekt prodat a podporovat myšlenku, aby v něm soukromý investor vystavěl byty. Jenže noví zastupitelé se vyjádřili proti. Navrhli, ať se panelák opraví z dotací a zůstane v majetku Přerova. Otázkou ale je - přikutálí se na to do Přerova peníze ze státní kasy?

Pro prodej bylo jen 11 zastupitelů

Sedmdesát nájemníků se za hysterických výkřiků z ubytovny vystěhovat loni v srpnu. Důvodem akce „kulový blesk“ bylo to, že pro město bylo spravování budovy ekonomicky nevýhodné. Ve hře argumentů zazněla i výtka, že v domě bydlela řada nepřizpůsobivých individuí, kteří svým chováním otravovali život lidem v této lokalitě. Dnes je tam klid, jenže budova zeje prázdnotou a Přerov ještě neví, jak ji využije. Prodej objektu padl. „Odprodej podpořilo jen jedenáct zastupitelů,“ řekl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Jinak to vidí úředníci a politici

Jiný názor na budoucnost zrušené ubytovny mají úředníci a odlišný komunální politici. Odbor majetku se vyslovil pro prodej objektu firmě, která se zaváže k vybudování nájemních bytů. „Představovali jsme si, že by tam soukromý investor mohl vystavět přes čtyřicet bytů, nejvíce jednopokojových, ale i dvou a třípokojových. Odhadovali jsme, že by firmu mohla oprava vyjít až na 45 milionů,“ uvedl vedoucí odboru majetku města Vladimír Čajka.

Komise rady pro projednávání záměrů to ale vidí jinak. „Byli bychom raději, kdyby město bývalou ubytovnu nechalo zrekonstruovat a využilo dotací z programu Podpory výstavby bytů pro příjmově vymezené osoby. Podle našich informací je možno na jeden takovýto byt získat od státu až 550 tisíc korun,“ sdělil člen poradní komise Václav Zatloukal (ČSSD).

Obava z dalších „sociálně slabých“

Rozpaky nad návrhem neskrývá náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS). Vyjádřila svou obavu, že by se do objektu za těchto podmínek mohli nastěhovat zase sociálně nepřizpůsobiví lidé, s nimiž bude problém.

„Obávám se, že se do lokality vrátí stejné typy občanů. Často jsme dostávali stížnosti na jejich chování. A v případě budování sociálních bytů bychom se dostali do stejné pasti,“ konstatovala Grambličková. Podle ní je škoda, že zastupitelé prodej ubytovny nepodpořili. „Kdyby se našel investor, který by tam postavil byty, problém by se vyřešil a město by to nic nestálo,“ připomněla.

Koleje nebo startovací byty?

Většina zastupitelů schvalovala, aby objekt sloužil ubytovacímu účelu, ale ne všichni se shodli na jedné variantě. „Objekt by se mohl zrekonstruovat třeba i na koleje pro vysokoškolské studenty,“ navrhl primátor Jiří Lajtoch (ČSSD). Zastupitelka Ludmila Tomaníková (KSČM) se ale spíše přimlouvala za podporu mladých rodin: „V blízkosti je škola i školka, možná by stálo za úvahu, aby tam byly startovací byty pro mladé manžele.“