„Nesouhlasíme s tím, aby byla naše ulice obousměrná,“ obracejí se na město obyvatelé Jaselské ulice v petici. Vadí jim hned několik věcí. „Po rozšíření chodníku v Čechově ulici došlo ke zúžení vjezdu do Jaselské. Tím jsme přišli o parkovací místo,“ uvedl jeden z iniciátorů protestu Robert Pecháček.

Přestože ve dvorním traktu budovy na rohu ulic Jaselská a Čechova přibyla místa k stání, obyvatelé nově postavených domů využívají namísto placeného parkoviště odstavné plochy v Jaselské.

„Nedávno byl úpravou chodníků rozšířen vjezd do dvorního traktu i výjezd z něj a přišli jsme o dvě parkovací místa. Teď je ještě navíc část ulice obousměrná,“ stěžují si místní.

Podle vedoucího odboru dopravy přerovského magistrátu Lubomíra Štukavce ale jiná možnost značení není.

„Pro nás je prioritou bezpečnost a to, aby se do dvora dostala vozidla technických služeb, která svážejí komunální odpad, a nebo hasiči. Ti se nemají šanci v úzké ulici kvůli zaparkovaným autům šanci vytočit,“ vysvětlil.

Jak potvrdil Zdeněk Daněk z oddělení stížností přerovského magistrátu, kritických ohlasů na dopravu v Přerově se od počátku roku objevilo více.

„K petici za výstavbu dálnice D1 z Říkovic do Přerova teď přibyly další – od obyvatel Lančíkovy a Jaselské ulice. Nedá se však říci, že by u nás bylo více stěžovatelů. Situace je stejná i jinde,“ poznamenal.

Řešení ve Smetanově?

Zatímco pod petici za dostavbu úseku dálnice D1 z Říkovic do Přerova se podepsalo více než šest tisíc lidí, protest obyvatel ulic u hřbitova podpořilo přes devět desítek místních. Petice obyvatel Jaselské už má přes šedesát podpisů.

„V současné době prověřujeme možnost parkování v sousední Smetanově ulici, která by problém obyvatel Jaselské alespoň částečně vyřešila,“ nastínil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Lidem z Lančíkovy ulice, kteří bojovali za změnu dopravního značení, se ale v budoucnu uleví. Radní totiž jejich námitky vzali vážně.

„Majitelům rodinných domů vadilo, že kvůli změně značení projížděla přes jejich ulici vozidla zásobování do místního obchodu. Dospěli jsme k tomu, že by bylo rozumné zásobovat prodejnu z Jižní čtvrti,“ řekl náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín (TOP 09) a dodal, že by ho vůbec nepřekvapilo, kdyby se na stole politiků brzy objevila jiná petice: pro změnu od obyvatel Jižní čtvrti.