Herec Pavel Liška: Splnili jsme si dávný sen

Proč si vybrali filmaři jako poslední zastávku své „šňůry" právě legendární undergroundovou hospůdku ve Lhotce u Čekyně? Protože se v ní cítí jako doma režisér snímku Marek Najbrt. Jeho manželka totiž pochází z Čekyně, a tak zdejší prostředí důvěrně zná.

„Jsem sice Pražák, ale mám tady rodinu a jezdím sem už řadu let. Hospoda U Olinka je zásadní hospoda místního regionu, která v kultuře sehrála svou roli. Pro nás je tedy úplně ideální, že tento film můžeme prezentovat právě tady," prozradil Marek Najbrt.

Z původního štábu, který po úspěchu na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech šířil dobré jméno nového snímku, postupně odpadla většina herců, ztvárňujících hlavní role. Lidé, kteří tedy v sobotu večer zamířili na projekci, už mohli spatřit jen Pavla Lišku. Odměnou za výdrž mu byl přeplněný sál pravé venkovské hospody, kde vládla pohodová nálada.

Pavel Liška se v rozhovoru pro Přerovský a hranický deník přiznal, že má z nového filmu radost.

„My čtyři kamarádi, kteří jsme spolu přišli z JAMU do HaDivadla a založili si tam autorské divadlo, jsme si splnili dávný sen. Měli jsme to štěstí, že jsme se v Brně potkali s trojicí Najbrt, Tuček a Geisler a společně vznikl náš autorský film," řekl.

„Není pro nás ani tak zásadní děj, jako forma, která se z toho narodila. Z ní máme radost. Já třeba hraji ve filmu sám sebe, takže už tím je snímek nezvyklý. Částečně se to prolíná s mystifikací, fikcí a realitou, která je naprosto stoprocentně pravdivá," dodal.

Podle jeho slov je promítání U Olinka krásným zakončením náročné čtrnáctidenní šňůry. „Prostředí hospůdky je krásné, jen je škoda, že prší. Vzali jsme si totiž s sebou i děti, takže kdyby bylo hezky, užily by si to více," uzavřel.

Rozhovor s režisérem snímku Polski film Markem Najbrtem: Pohybujeme se na hranici mezi fikcí a realitou. 

Lhotka – Karlovy Vary, Brno, Praha, Valašské Meziříčí. Ale také Lhotka u Přerova. Nový snímek režiséra Marka Najbrta Polski film si razí cestu k divákovi neobvyklým způsobem. Třeba i promítáním v typické vesnické hospodě.

O čem je snímek Polski film?

Je to film o tom, jak čtyři čeští herci, Polášek, Matonoha, Liška a Daniel točí film, a že to není vůbec jednoduché. Kdybych to řekl ještě komplikovaněji, tak je to o lidech, kteří se pohybují na hranici mezi realitou a fikcí, což jsou herci a filmaři. Střídají identity a chvílemi ani neví, čí jsou a kdo jsou. Ale hlavně je to autobiografická výpověď o nás samotných. Scénáristé i já jsme měli jistou touhu reflektovat, v čem žijeme. Koneckonců každého filmaře to jednou za profesní život napadne. A spojilo se to s dávnou touhou těchto čtyř herců udělat něco společného ve filmové podobě. Hlavní role hrají Pavel Liška, Tomáš Matonoha, Marek Daniel a Josef Polášek. Ze známých herců se tam pohybují ještě Jan Budař, Jana Plodková a další. Film má progresivní a experimentální formu, kdy kombinuje hrané a dokumentární sekvence. Zároveň s hraním a natáčením jsme udělali i jakýsi film ve filmu, který je součástí snímku, a v němž se dějí jak inscenované, tak naprosto nepřipravené a živelné věci.

Polski film dostal ocenění na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Čekali jste takový úspěch?

V Karlových Varech jsme byli v hlavní soutěži, což už je samo o sobě oceněním. Protože dostat se tam je vždycky velký úspěch. Nám se kromě toho podařilo ještě získat ocenění poroty pro Lišku, Matonohu, Daniela a Poláška za jejich kolektivní herecký výkon. Pro nás to má význam v tom, že film, který teprve přichází do kin, má už v tuto chvíli docela slušnou trofej z takto prestižního festivalu. Zároveň to znamená, že mezinárodní porota dokázala ocenit film, který se týká primárně Čech a Polska. Často je nám totiž kladena otázka, jestli jsme schopni oslovit i diváky mimo tyto regiony – a z toho je vidět, že ano.

Originální je i způsob prezentace snímku. Proč jste se rozhodli promítnout ho právě v hostinci U Olinka ve Lhotce?

Už od festivalu v Karlových Varech jsme na takové „šňůře", jak říkají muzikanti. Byli jsme ve Valašském Meziříčí, Brně i Praze. Prezentace je taková proto, že toto je film, který je obsazený v Čechách, respektive na Moravě, a my všichni sem tak nějak patříme. Kluci patří do Brna, ačkoliv pocházejí z různých částí republiky, ale mentálně jsou to Brňáci. Já jsem sice Pražák, ale zároveň mám tady v Čekyni rodinu a jezdím sem už velkou řadu let. Projekce U Olinka je samozřejmě specifická, protože to není kino, ale promítá se v hospodě, ale bereme to trochu jako punkový koncert.

Ve Valašském Meziříčí zhlédla váš snímek více než tisícovka lidí a slavil velké úspěchy…

Ve Valašském Meziříčí jsme točili velkou část filmu a pochází odsud i náš producent Milan Kuchyňka. I z toho důvodu jsme točili právě tam, protože on využil velký potenciál svých přátel a známých. Proto jsme tam chtěli ukázat film dříve než v Praze. Byla to nádherná, živá projekce v letním kině, kde bylo dvanáct set lidí. Naše šňůra tady U Olinka končí, protože těch čtrnáct dní bylo hodně náročných. V tuto chvíli už začíná film svou pouť v kinech a musí si najít cestu k divákovi sám. Doufám, že se mu to podaří. (pu)