Rozhovor s ředitelem Technických služeb města Přerova Radkem Koněvalíkem
Parkoviště před hřbitovem už kapacitně zdaleka nestačí. Jak to hodláte řešit?
V letošním roce se nám podařilo opravit alespoň část cesty před hřbitovem v ulici Lančíkových a namísto hrbolů je zde hladký asfaltový povrch. Součástí projektu bylo i vodorovné značení, které teď parkovací plochu jasně odděluje. Je to to minimum, které jsme nyní mohli zajistit. Nová parkovací plocha by mohla v budoucnu vzniknout také ve spodní části hřbitova. Dnes mají řidiči v podstatě dvě možnosti – vedle parkování u spodní brány můžou nechat své auto pod obřadní síní u zimního stadionu. Máme ale koncepci, že vznikne dalších zhruba třicet parkovacích míst poblíž zimního stadionu. To znamená, že by byly k dispozici tři až čtyři parkovací plochy.
Běhe
m Dušiček zabírají místa řidičům také trhovci, kteří prodávají věnce a květiny přímo u vstupu na hřbitov. Uvažuje se o jejich přemístění jinam?
Loni došlo ke změně tržního řádu a součástí této změny je i zřízení dočasné mobilní tržnice během dušičkového období, která se nachází u vstupu na hřbitov u zimního stadionu. Bohužel mezi trhovci o toto místo není zájem a chtějí prodávat květiny a svíčky na obvyklém místě, kde pak ale zabírají už tak dost malou plochu pro parkování.
S jakými problémy se během Dušiček nejvíce potýkáte?
Kromě provozních věcí, jako je úklid listí z cestiček, řešíme v poslední době stále častěji vandalismus či krádeže věcí z náhrobků. Zamýšleli jsme se už i nad tím, zda by nebylo vhodné umístit na hřbitově kamerový systém. Policie by byla pro, ale my máme z provozního hlediska trochu strach, aby to nepůsobilo dojmem šmírování lidí. Na tuto věc tedy nemáme jednotný názor. Až v příštím roce – po dokončení kolumbária, opravě a nasvícení cestiček – bychom se mohli dostat k tomu, zda kamerový systém ano či ne.
Novou dominantou hřbitova je zrekonstruovaná stará obřadní síň, ve které má vzniknout kolumbárium. Dočkají se ho Přerované už příští Dušičky?
Komise už vybrala dodavatele vnitřních prací a jsme před podpisem smlouvy. Předpokládáme, že se stavba uskuteční v první polovině příštího roku a já doufám, že už od dubna pevně stanovíme podmínky pro pronájem míst v kolumbáriu. Naším přáním je, abychom to do Dušiček stihli.
Kolik schránek v něm bude?
Zhruba šest set a podle toho, co jsem viděl projekt, že to bude velice zdařilá věc. Provozní doba kolumbária bude stejná jako na městském hřbitově.
Některé části hřbitova se v minulých letech podařilo zvelebit, areál ale stále hyzdí zchátralý objekt hrobky, na které se už viditelně propadá střecha. Plánuje se její oprava?
Dlouho jsme hledali jejího majitele a v letošním roce se nám ho podařilo najít, takže došlo k převodu nájmu na nového nájemce. Doufejme, že v příštím roce už tato hrobka bude zrekonstruovaná.
O nový urnový háj je velký zájem
Dostačuje stávající kapacita vsypové loučky, a nebo ji hodláte v budoucnu rozšířit?
Myslím si, že stávající kapacita postačuje. Letos jsme otevřeli nový urnový háj a je o něj velký zájem.
Některé stromy na hřbitově podle Přerovanů, kteří místo posledního odpočinku pravidelně navštěvují, nepůsobí příliš bezpečným dojmem. Čeká je vykácení?
Myslím, že je to problém každého hřbitova. Zeleň, která se před lety vysázela, přerostla, zatímco hroby zůstávají pořád na svých místech. V takových případech se musí vždy zvážit, co má ustoupit – zda strom a nebo hrobové místo. Zhruba před čtrnácti dny jsme hřbitov procházeli a rozhodli, že dojde k vykácení asi šestnácti stromů, které už jsou uschlé.
V Přerově je pochována spousta významných osobností – slavné rodiny, které se zasloužily o rozvoj města, odbojáři či i umělci. Zvažujete, že by lidé našli u vchodu na hřbitov informační ceduli s označením těchto hrobů?
Máme v plánu v příštím roce hřbitov přeznačit tak, aby byl viditelně označený každý hrobový háj. Chtěli bychom také udělat navigační systém k významným hrobům, a to jak přerovských rodáků, tak i dalších osobností. Návštěvníci by je našli s pomocí směrovek.