„Radní tuto investici schválili na svém mimořádném zasedání. Severní předpolí u sokolovny už je hotové, takže je potřeba pokračovat v pracích tak, aby se vše stihlo v termínu,“ vysvětlil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Tyršův most, který je jednou z největších investic za poslední léta, má být uveden do provozu počátkem května.

„Předpokládáme, že by mohla být část jižního předpolí hotová v dubnu. V poslední fázi se na nové přemostění instaluje zábradlí a umístí sochy, které bychom chtěli opatřit nátěrem proti grafiti,“ zmínil náměstek přerovského primátora Michal Zácha. (ODS). Na mostě přibude také nové osvětlení s lavičkami.

Co vznikne tam, kde bylo kino Jas?

Na radní se nyní obrátila autorka projektu Tyršova mostu Alena Šrámková, která navrhla, aby studenti architektury zpracovali své vize na využití prostranství po bývalém kinu Jas.

„Nebráníme se tomu, toto prostranství je už léta bez využití. Objevily se návrhy na umístění parkovacího domu v této lokalitě, ale třeba vznikne jiná zajímavá studie,“ řekl přerovský primátor Jiří Lajtoch. (ČSSD).

Symbolické květnové otevření

Vedení města hodlá nové přemostění slavnostně otevřít počátkem května, a to u příležitosti výročí konce druhé světové války. Němci totiž vyhodili historický Tyršův most do povětří právě na sklonku války, takže v tom bude i jistá symbolika.

Stavba Tyršova mostu si vyžádá náklady přes 116 milionů korun a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měl být rozpočet překročen.

„Most bude určen nejen pro chodce a cyklisty, ale také pro jednosměrnou dopravu s nosností do tří a půl tun. Celková šířka mostu je 12,5 metru, délka přemostění pak 71,5 metrů,“ upřesnil již dříve parametry František Mašek, ředitel závodu Mosty ze společnosti Skanska.

Nový Tyršův most ozdobí také sochy – ve směru od centra města na něm bude umístěna bronzová plastika zubra, uprostřed pták a o několik metrů dál pak tři stromy z betonu s pahýly, znázorňujícími vět¬ve.