Lidé se dlouho nemohli shodnout na tom, jak by mělo nové přemostění vypadat. Vítěznému návrhu z dílny brněnské architektky Aleny Šrámkové předcházely ostré diskuse, zda má být replikou původního mostu, nebo moderní stavbou s oblouky.

Sotva tyto debaty utichly, dostává se téma na přetřes znovu. Kvůli sochám. „Výzdoba mostu je věcí autora. Já osobně jsem ale zastáncem tradičního pojetí a umístil bych sem například sochu Jana Nepomuckého. Ta už totiž na mostě v minulosti stála. Jan Nepomucký je navíc patronem poutníků a ochráncem před povodněmi. Na nový most bych ale neumístil původní barokní sochu, která je nyní před kostelem svatého Vavřince, ale zcela nové dílo – třeba od uměleckého kováře Igora Kitzbergera,“ řekl Radim Zapletal, který už dříve prosazoval návrat k historické podobě Tyršova mostu.

„Z předložených návrhů vznikl skutečný kompromis a mně se docela líbí. Jako nejšťastnější ale neshledávám kovové prvky, které zde mají být umístěny,“ soudí zase přerovský archeolog Zdeněk Schenk.

„Koncepce mostu se mi při prezentaci líbila. Nejsem ale přesvědčená o tom, že tam ty sochy musejí být. Měla by asi vzniknout komise, složená z více architektů a pracovníků odboru kultury. Ti by asi měli návrh soch posoudit,“ soudí známá přerovská výtvarnice Eva Chmelařová Siblíková.

A jak mají vlastně nové výtvarné prvky na mostě vypadat? „Ve směru od centra bude umístěna plastika zubra, uprostřed je pták a na konci mostu pak tři stromy z betonu. Na konci jejich pahýlů, které ztvárňují větve, mají být umístěna barevná světla. Tyto prvky mají symbolizovat návrat k přírodě. Zubr jako symbol života na zemi a znaku města, pták jako výraz volnosti a svobody a stromy zastupují rostlinnou říši. Zvířata budou z bronzu, stromy z betonu,“ přiblížil František Zlámal z odboru rozvoje přerovského magistrátu.

„Sochy jsou součástí původního návrhu, který se stále upřesňuje a vytváří. Jsou však nedílnou součástí architektonického návrhu,“ zmínil se brněnský architekt Tomáš Koumar z architektonické kanceláře Aleny Šrámkové.

Návrh soch je podle jeho slov dílem pražské výtvarnice Ivany Šrámkové. Právě kovové prvky na sochách se však v minulosti staly terčem zlodějů a podle mnohých jsou nepraktické. „Není to tak dávno, co někdo ukradl ze sochy Neptuna u hradeb kovový trojzubec. Jak dlouho asi ten bronz na mostě vydrží?“ ptala se třeba jedna z místních Milena Vlachová.

Jiní lidé zase poukazují na to, že město zbytečně mrhá penězi. „Z bronzu si postavili model před radnicí a teď tím chtějí hyzdit nový most. Nevím, proč ty peníze nedají na něco důležitějšího,“ myslí si zase další z oslovených Antonín Hošťálek.

Zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek se ale neobává toho, že se sochy na novém mostě stanou terčem zlodějů. „Ze sochy Neptuna už sice zloději třikrát ulomili trojzubec, ale jiné sochy ve městě nikdo neponičil. Nepamatuji si, že by se třeba něco takového stalo v Michalově nebo v centru města,“ uvedl.

Krádežím a ničení soch na Tyršově mostě by se podle jeho slov mohlo předejít umístěním bezpečnostních kamer. V současné době se zpracovává projektová dokumentace na stavbu mostu. Stavební povolení má být vydáno v prvním čtvrtletí příštího roku, kdy město hodlá vypsat i výběrové řízení na dodavatele stavby. Realizace samotného mostu přijde na 80 milionů korun, spolu s předpolím se pak náklady vyšplhají na 120 milionů. Město použije na tuto nákladnou investici 55 milionů, které získalo z prodeje akcií kabelové televize.

„Je tu možnost, že seženeme i nějaké finance na stavbu z prodeje městských pozemků Ředitelství a silnic a dálnic. Budeme se ale snažit na tuto investici získat i státní podporu,“ uzavřel náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

Petra Poláková-Uvírová, Dagmar Rozkošná

Z historie Tyršova mostu:

Se stavbou nového mostu, na jehož místě stál původně dřevěný most, se začalo 20. července 1903. Stavbu dokončila firma Herzán a Uhlíř v roce 1904. Kolaudace mostu proběhla 15. února 1905. Usnesením městského zastupitelstva v Přerově z 22. června 1932 bylo stanoveno, aby betonový most byl u příležitosti stoletého výročí narození dr. Miroslava Tyrše, zakladatele Sokola, nazván jeho jménem.

Pohroma přišla na konci druhé světové války. Dne 8. května 1945 v 5 hodin ráno došlo k iniciaci náloží uložených pod přerovskými mosty. Všechny přerovské mosty byly poškozeny, nejméně železniční, který po rychlé úpravě sloužil k přechodu oddílů Rudé armády.

Na místě poškozeného Tyršova mostu byl postaven během druhé poloviny roku 1945 a začátkem roku následujícího na stávajících kamenných pilířích provizorní dřevěný most. Opravy se ujala od 1. června 1945 firma Podnikatelství staveb Ing. A. Beneš a spol. v Přerově.

V polovině roku 1964 bylo rozhodnuto o zřízení železné lávky, která zde stojí doposud a na jejímž místě by se měl začít v příštím roce stavět nový Tyršův most.

Zdroj: SOkA Přerov