Důvod je prostý. Část základny čeká v příštích měsících stěhování do Náměšti nad Oslavou a po změnách zůstane na letišti z původních 1 300 pouze 880 zaměstnanců. Pohovory mají probíhat až do konce dubna.

„Velitel chce se všemi zaměstnanci hovořit jednotlivě a řešit jejich konkrétní situaci. Probírá s nimi další perspektivu na útvaru, nabízí jim buď funkci, nebo odchod jinam,“ shrnul mluvčí přerovské vrtulníkové základny Milan Kouřil.

Podle jeho slov musí být pohovory s více než třinácti sty zaměstnanci uzavřeny nejpozději do konce dubna, protože v květnu bude zahájen přesun vojáků do Náměšti nad Oslavou.

„Je to velmi hektické a denně se v kanceláři velitele vystřídá zhruba šedesát až sedmdesát lidí,“ popsal Kouřil. Od prvního října zůstanou na základně v Přerově pouze dopravní vrtulníky a do Náměšti nad Oslavou se přesune bojová tygří letka.

„Operační schopnost obou základen v Přerově i Náměšti musí být taková, aby mohly od října začít fungovat zcela samostatně,“ dodal k tomu mluvčí.

O přesunu části vrtulníkové základny do Náměšti nad Oslavou rozhodla vláda, která se ve snaze o zachování letiště v Přerově snažila nalézt kompromisní řešení. Původně totiž hrozilo, že se do Náměšti přesune celá vrtulníková základna.

„Zázemí pro vojáky z Přerova chystáme. Ubytovací kapacity jsou jak přímo u nás na základně, tak v obci Kramolín u Náměšti,“ nastínil už dříve velitel 22. základny letectva v Náměšti nad Oslavou Libor Štefánik.

Kolik se sem ale nakonec z přerovské základny přemístí vojáků, bude jasné až po skončení personálních pohovorů. „U starších zaměstnanců je to na vážkách a pečlivě zvažují, jestli přijmou novou pracovní nabídku. V regionu si totiž postavili domy na hypotéky, koupili byty. Rozhodování je pro ně mnohem složitější. Mladší vojáci jsou flexibilní a změnám se nebrání,“ popsal aktuální situaci Milan Kouřil.

Manévry vojenské techniky z Přerova do Náměšti vypuknou v červnu a dá se očekávat, že budou probíhat celé léto. Nejprve se přesune pozemní technika a vrtulníky. „Počítá se s přelety asi dvaceti bojových vrtulníků Mi - 24/ 35,“ upřesnil Kouřil.

Na základně zůstanou vrtulníky typu Mi – 17 a další technika. Přesun přerovské vrtulníkové základny do Náměšti je součástí strategie ministerstva obrany na profesionalizaci armády.

Z leteckých základen by po provedení všech změn měly zůstat zachovány pouze čtyři – v Náměšti nad Oslavou, Přerově, Čáslavi a v Praze – Kbelích.