Takzvaného „tiger meetu“ se zúčastnily na dvě desítky bojových letek z celého světa. Řady Čechů, které jako jediní mezi tygřími letkami ve světě zastupují právě Přerované, rozšířili letos rovněž piloti stíhaček Grippen z Čáslavi.

„Ti jsou nyní ve statutu pozorovatele a čekají na členství v Asociaci tygřích letek,“ uvedl mluvčí přerovské vrtulníkové základny Milan Kouřil.

Podle jeho slov se letos přerovští tygři vrátili ze cvičení se dvěma třetími místy. „První trofej získali za nejlepší létání a druhou za sportovní soutěže,“ upřesnil Kouřil.

Setkání tygřích letek na francouzské námořní základně Landivisian, která se nachází asi šedesát kilometrů od Brestu, se letos zúčastnily kromě tradičních členů i nové země jako třeba Turecko.

Vítěznou trofej Stříbrného tygra přitom obdrželi vůbec poprvé v historii Švýcaři na stíhacích letounech F - 18. Přerované vyslali do boje čtyři vrtulníky Mi-24/35 a osádku, která čítala 26 lidí.

„Příslušníci tygří letky během desetidenního klání nalétali šedesát letových hodin. Jejich hlavními úkoly byly podpora pozemních jednotek v ohrožení, záchrana lidí z ohroženého území a přímá vzdušná podpora,“ přiblížil obsah cvičení Kouřil.

Podle jeho slov je to poslední ocenění, které získala tygří letka v Přerově. „Teď už budou piloti sklízet úspěchy v Náměšti nad Oslavou,“ řekl Kouřil.