Podle lékařů i hygieniků výrazně pomohly jarní prázdniny, díky nimž se podařilo zabránit šíření nákazy v dětských kolektivech.

Jenže vyhráno zdaleka není - virus totiž naplno udeřil na Olomoucku, Prostějovsku i Jesenicku.

„Během jarních prázdnin došlo k výraznému poklesu nemocnosti a zatím stále nejsme na hranici epidemie. Na sto tisíc obyvatel připadne v průměru 1 036 nakažených, což je nejméně ze všech okresů v Olomouckém kraji,“ shrnula přerovská epidemioložka Eva Bernardová.

Zatím bez závažného průběhu

Nejvíce nakažených je nyní na Olomoucku (2 321 pacientů na sto tisíc obyvatel), následuje Jesenicko (2 239) a Prostějovsko (1 925). V kraji byl zatím zaznamenán pouze jediný případ chřipky s klinicky závažným průběhem.

„Na Přerovsku jsme naštěstí žádný závažný průběh neměli,“ řekla.

Kromě zvýšeného přísunu vitamínů, správné životosprávy a dostatku spánku radí lékaři dodržovat běžné hygienické návyky - umývat si častěji ruce, při kašli si zakrývat ústa a hlavně - vyhýbat se místům s větší koncentrací lidí.

Přestože v minulých týdnech kosily chřipky a virózy především malé děti, podle dětských lékařů se situace i v této věkové kategorii zklidnila.

„Prázdniny byly úplně hluché a nemocných dětí jsme měli v ordinaci jen málo. Teď přicházejí, ale spíše s respiračními infekty, zvýšenými teplotami a nebo nachlazením,“ vylíčila přerovská dětská lékařka Dagmar Hlavičková.

Podobný trend je patrný i u dospělé populace.

„Klasickou chřipku jsem tento týden ještě neviděl. Lidé se vrátili po týdnu na horách a u pacientů převládají katary horních cest dýchacích. Jsou to nejen virózy, ale i nemoci bakteriálního původu,“ doplnil praktický lékař z Přerova Michal Chromec.

Zákazy návštěv

Kvůli zvýšenému výskytu chřipky platí i nadále zákaz návštěv nejen v Léčebně dlouhodobě nemocných přerovské nemocnice, ale i v místním Domově pro seniory.

„Pokud by došlo k omezení i na jiných odděleních přerovské nemocnice, budeme o něm neprodleně informovat,“ konstatovala mluvčí Radka Miloševská.

Podle informací Státního zdravotního ústavu je v plošné epidemii celá západní Evropa a chřipka už zasáhla i naše nejbližší sousedy - Polsko a Slovensko. Ve většině evropských států dominuje chřipka typu B, zatímco chřipky A je o něco méně.

Také v České republice jsou laboratorně diagnostikovány oba typy chřipkového viru, A i B. Typ B ale jednoznačně převažuje u ambulantních i hospitalizovaných pacientů.