Posedět si s přáteli a zatančit přišly do zámeckého areálu stovky lidí.

Senioři si oblíbenou akci užili a ani vedro jim nezabránilo v tom, aby to na parketu pořádně roztočili.

„Snažíme se každý ročník nějak ozvláštnit, a tak jsme letos pozvali dechový orchestr Wegry z partnerské obce v Polsku. Největší událostí je vždy společný průvod všech kapel v neděli odpoledne," řekl místostarosta městyse Petr Dostál.

Premiéru před publikem mělo vystoupení nového folklorního souboru z Dřevohostic za doprovodu dechovky Věrovanka.

„Chtěli jsme navázat na tradici, která v naší obci koncem devatenáctého století zanikla. Nechali jsme dokonce pro soubor ušít i typické kroje z této oblasti," zmínil místostarosta.

Kroje ze Záhoří, kde se nacházejí i Dřevohostice, představila před vystoupením souboru Ilona Zapletálková.

„Je to oblast mezi Hanou a Valašskem a zdejší kroje jsou hodně podobné těm hanáckým. Například kordulce se v dřevohostickém nářečí říkalo frita," přiblížila.

Na jednadvacátém Setkání dřevohostických hudeb se v neděli vystřídalo hned několik kapel – dopoledne zahrál Malý dechový orchestr Františka Tkadlčíka, odpoledne patřilo vyhlášeným dechovkám Pálavanka, Věrovanka a Šardičanka.

Jednadvacáté Setkání dechových hudeb v Dřevohosticích

Na tisíc návštěvníků

Atmosféru si pochvalovali muzikanti i návštěvníci.

„Starší generace má tuto hudbu ráda, takže si nemůžeme stěžovat na malý zájem posluchačů. Někdy míváme i šedesát koncertů za rok," řekl Petr Žáček, trumpetista z Věrovanky.

Pro živé dechovky je ale podle něj v poslední době silnou konkurencí TV Šlágr, která dechovku denně servíruje divákům.

„Důchodci se kvůli tomu znovu narodili, ale doplatily na to právě tradiční festivaly, které měly mnohem větší návštěvnost," poznamenal.

O setkání dechovek v Dřevohosticích se to ale říci nedalo – v sobotu na něj zamířily tři stovky lidí, v neděli jich bylo přes pět set.

„Nevynechala jsem jediný ročník, takže jsem tu už pojedenadvacáté. Starší lidé mají tuto hudbu rádi, nejsou zvědaví na nějakou modernu," řekla Jana Skříčková z Dřevohostic.

Jednadvacáté Setkání dechových hudeb v Dřevohosticích

Stín lípy a moravské víno

Návštěvníci, kteří se chtěli v parnu trochu zchladit, mohli posedět ve stínu lípy a dát si moravské víno v hospůdce s interiérem, vyzdobeným slaměnými doplňky.

Zpřístupněny byly také zajímavé expozice v prostorách zámku.

„Na výstavě Obrázky z Dřevohostic je k vidění šedesát obrazů od malířů, kteří kdysi naši obec malovali. Jedním z nich byl i otec známého skladatele Petra Hapky," zmínil zajímavost místostarosta městyse.

Další expozice je věnována historii místního Sboru dobrovolných hasičů.