K podání žaloby advokátkou Hamplovou došlo 30. března 2020. V dokumentu přitom popsala nezákonný zásah z 22. prosince 2010. „Dle zákona žaloba musí být podána nejpozději do dvou let od okamžiku, kdy k zásahu došlo,“ objasnil rozhodnutí z 12. října mluvčí krajského soudu v Olomouci Michal Jelínek. Zmeškání lhůty nelze prominout.

Poklidný život v Turovicích narušil záměr bývalého zastupitelstva postavit na svém území domov pro seniory. Projekt selhal, když zhotovitelská firma v průběhu stavby navyšovala takzvané vícenáklady a nakonec odstoupila od smlouvy.

Lichva v přímém přenosu!

Malá víska s ani ne dvoumilionovým rozpočtem rázem měla vrátit státu dotaci ve výši 41,6 milionu korun a k tomu uhradit stoprocentní penále. Už tehdy se případ dostal k soudu, ale Turovice spor s danou firmou prohrály. Více než osmdesátimilionový dluh je tak zatěžuje dodnes.

Podle advokátky Jany Zwyrtek Hamplové jde o nemravný exces vůči poškozené obci. „Podobnou dotaci kdysi neměla vůbec dostat. Lidově řečeno, stát neměl rozum,“ svěřila se Deníku.

Pokuta za zmařenou investici ji šokovala. „Chtít penále 40 milionů je prostě lichva v přímém přenosu!“

Žalobu na stát se Hamplová rozhodla podat, když loni neuspělo opětovné jednání na ministerstvu financí o možnosti prominutí dluhu, respektive sankce.

Že ji krajský soud zamítne, prý předpokládala. Stejný výsledek očekává také u Nejvyššího správního soudu ČR, který se nyní zabývá kasační stížností. Svoji snahu ale nevzdává. Když bude potřeba, obrátí se na ústavní soud.

„Ten není tak vázán formalistickým výkladem práva. Budeme po něm žádat, aby bez ohledu na běh lhůt napravil tehdejší nezákonný postup a hlavně zrušil rozhodnutí o penále,“ potvrdila advokátka.

Obec se stala zcela bezbrannou, když byla ministerstvem poprvé zamítnuta žádost o prominutí dluhu. Podle Hamplové v celém procesu došlo k rozporu se zákonem.

Neinvestují, řeší jen havarijní stavy

Pavel Baďura, starosta Turovic, se prostřednictvím tehdejšího právního zástupce měl odvolat proti výměru na penále. Rozhodnutí o odvolání ale později mezi dokumenty scházelo, a když advokátka pátrala, kde se stala chyba, nestačila se divit.

„Stát před lety přinutil starostu dva dny před vánočními svátky a bez přítomnosti tehdejšího právního zástupce i bez řádného zákonného postupu změnit podané odvolání proti penalizaci na žádost o prominutí, což zmařilo právní obranu obce. Laicky řečeno, úředníci stáli nad ním, než škrtnul pojem odvolání a nahradil ho slovem prominutí,“ tvrdí Jana Zwyrtek Hamplová.

Zda skutečně došlo k nátlaku úředníků, kteří využili jeho důvěry i právní neznalosti, sám starosta nekomentoval. Faktem je, že obrovské manko Turovice citelně paralyzovalo.

„Musíme řešit jen havarijní stavy na osvětlení či kanalizaci,“ reagoval Pavel Baďura.

Zatím se daří zajišťovat svoz komunálního a nebezpečného odpadu nebo udržovat provoz školky a školy. Žádná větší investice do rozvoje obce ale nepřipadá v úvahu.

Obava z daňového balíčku

Další pomyslnou ránu pod pás může zasadit nový daňový balíček.

Podoba, kterou v listopadu schválili poslanci, by mimo jiné ukrojila 31 miliard z rozpočtů obcí a měst. Debaty o zrušení superhrubé mzdy a o zvýšení slevy na poplatníka proto sledují v Turovicích s obavou.

„Zkrácení rozpočtu by nám ohrozilo i to základní fungování chodu obce,“ zdůraznil starosta.

Turovice v minulosti čelily exekucím a postupně jim byly odebírány pozemky i další majetek. Hrozilo, že přijdou rovněž o budovu obecního úřadu, čímž by se fungování samosprávy značně zkomplikovalo.

Přímou exekuci se podařilo odvrátit, vyhráno však místní zastupitelé nemají. Dluh postupně splácejí finančnímu úřadu.

Rozestavěný domov pro seniory v dražbě odkoupil soukromý vlastník, ale za mnohem nižší částku, než jaká byla proinvestována. Z celkového dluhu tak dosud byla splacena asi jen čtvrtina.

Senátorka: Ze strany vlády není vůle

Kauzou se dlouhodobě zabývá i přerovská senátorka Jitka Seitlová. Když všechna dosavadní politická jednání uvízla na mrtvém bodě, šestašedesátiletá předsedkyně Senátu a zastupitelka Olomouckého kraje podpořila žalobu na stát.

„Problém je také v tom, že právní předpisy nám nedávají možnost, jak řešit takovouto situaci,“ přiznala.

Napovědět by mohla na její žádost vypracovaná analýza podobných případů z jiných zemí, kde se prý vždycky nějaká cesta k oddlužení obce najde.

„Musím říct, že ze strany vlády a představitelů příslušných gescí jsem nenašla žádnou vůli situaci řešit. Nejen pro obec Turovice, ale případně i pro další obdobné situace, které nemůžeme vyloučit,“ povzdechla si Seitlová.

Přesto chce prostřednictvím Senátu i Poslanecké sněmovny nadále hledat možnosti, jak zadluženým Turovicím pomoci.