Akce, kterou za podpory města Přerova pořádá sdružení Kappa Help, měla jedinou chybu. Nezúčastnil se jí ani jeden zástupce města.

Tradiční sportovní a kulturní den má podpořit soužití s menšinami v Přerově. Z radních či úředníků magistrátu se ale na akci nikdo podívat nepřišel. Pořadatelé oslovili také všechny složky integrovaného záchranného systému, zda nechtějí postavit svůj vlastní fotbalový tým.

„Jsme jediní, kdo to opravdu udělal a přijel ze zapojit,“ řekla policejní mluvčí Michaela Sedláčková. Přerovští policisté se ve fotbalovém turnaji probojovali do finále a nakonec v něm porazili tým z nízkoprahového zařízení v Prostějově.

„Vybrali jsme nadšence, kteří se sami chtěli zúčastnit,“ řekl vedoucí územního odboru Přerov Policie České republiky Josef Drábek a připomněl, že policisté se do turnaje zapojili i loni a předloni.

Ze Šternberka přijela Den soužití podpořit kapela True Colors. „Vymyslel si to náš bubeník a protože rádi vystupujeme, přijali jsme pozvání. Snad jsme se publiku líbili, aspoň podle reakcí to tak vypadá,“ zhodnotila zpěvačka Kateřina Dostálová.

Svůj název si prý kapela zvolila podle písně Cyndi Lauper. „A také proto, že máme rádi barevný svět. A proto jsme vlastně i tady,“ dodala s úsměvem zpěvačka.

Podobně to vidí i členové přerovské skupiny Mothers Follow Chairs. „Jsem přesvědčen, že akce tohoto významu mají větší význam než proklamace místních politiků, jak to s touto komunitou myslí dobře. Je to jedna z příležitostí, kdy si můžeme uvědomit, že kultura léčí společnost,“ uvedl za kapelu Ivan Němeček.

Mnozí účastníci netajili své rozčarování z toho, že město Přerov žádného svého zástupce na místo nevyslalo. Původně se akce měla zúčastnit vedoucí odboru sociálních služeb Jana Žouželková, ta se však ráno omluvila pro nemoc a nikdo jiný ji nenahradil.

„Mrzí mě, že město nepostavilo svůj tým. Zahrát si fotbal, promluvit s lidmi a říct pár slov by snad nikomu nic neudělalo,“ shrnul svůj názor Josef Drábek.

Až na tuto okolnost se ale Den soužití povedl. „Vyšlo nám pěkné počasí, kapely dorazily v plném počtu a za úspěch považuji i to, že se podařilo sestavit deset fotbalových družstev, z toho čtyři romská,“ zhodnotil Milan Klempár z Kappa Help.

Doprovodný program si užily i děti. „Moc se nám tu líbilo. Děti si vyzkoušely lyžování, vybarvování kamínků a malování na obličej,“ řekla Dana Dejlová, která přišla s celou rodinou.