S prvními Turistickými známkami se začali milovníci horské turistiky setkávat již před více než deseti lety.

„Samotný nápad vznikl v roce 1997. Tehdy jsme chtěli vytvořit sběratelskou hru po Jeseníkách. Až poté se ukázalo, že by nebylo špatné známky rozšířit i na další hory a následně také hrady, zámky, města, jeskyně, skanzeny a významné turistické křižovatky,“ řekl k úvodu celého projektu dnešní jednatel Ladislav Šín.

První Turistickou známkou na Hranicku byla ta s číslem 132, která dodnes patří Zbrašovským aragonitovým jeskyním. Krátce poté měli již dřevěný suvenýr k dispozici i návštěvníci hradu Helfštýn.

Svoji známku má i Hranická propast

Dnes si mohou turisté památku na navštívená místa zakoupit i v historických městech, třeba v Přerově, Lipníku nad Bečvou a Hranicích.

Jakožto lázně mají svou vlastní známku také v Teplicích nad Bečvou, kde prodávají také známku k památce Hranické propasti. Svou známku má i přerovský a hustopečský zámek nebo archeologické naleziště v Předmostí.

Rekordmani mají doma až 1500 kusů

„Každá známka má své číslo a dá se získat pouze na místě, které označuje. Sběratelští rekordmani jich mají doma kolem 1500 kusů,“ sdělil spoluzakladatel projektu.

Doplnil, že pokud někdo nasbírá deset po sobě jdoucích známek, dostane jako odměnu takzvanou Prémiovou turistickou známku.

„Kde je Karlštejn, ví jistě každý. Turistické známky se však snaží provést naše sběratele i po těch neprávem opomíjených, ale mnohdy tím krásnějších místech naší vlasti. Jedná se o nejúplnější informační bedekr v České republice,“ uvedl Šín.

V Česku lze známku získat na 1680 místech

A nejen v Česku. Turistické známky se postupně rozšiřují i do dalších evropských zemí. Jako první se dostaly za hranice na Slovensko, dnes již jsou k dispozici také v Německu, Velké Británii, Polsku, Maďarsku a Ukrajině. Jen v Česku mohou nyní sběratelé známky sbírat na celkem 1680 místech.

V nejbližší době se Hranicko a Přerovsko dalších turistických suvenýrů v podobě vypalovaných plaket nedočká. Celý systém se totiž rozšiřuje jen opatrně a pečlivě a na výběrů nových sběratelských míst se podílí celá řada různých faktorů.