Tříkrálovou sbírku podpoří i letos koncert v kostele sv. Vavřince, který se uskuteční v neděli 7. ledna.

Sbírka má na Přerovsku více než dvacetiletou tradici. Ve všech obcích, které spadají pod přerovský děkanát a zdejší charita jim poskytuje zdravotní a sociální služby, koledníci vyjdou do ulic mezi prvním a patnáctým lednem. Mudrci z Východu přinesou do lidských obydlí radost a boží požehnání.

„V Přerově a Kojetíně mohou lidé potkat koledníky od pátku 5. do neděle 7. ledna. Koledování vyvrcholí Tříkrálovým koncertem v kostele svatého Vavřince, na kterém vystoupí přerovská hudební společnost Entuziasté a hosté. Koncert rozezní kostel v neděli 7. ledna od 17 hodin,“ přiblížila ředitelka Charity Přerov Alena Pizúrová.

Novoroční výstup na Čekyňský kopec letos díky slunečnému počasí lámal rekordy.
Novoroční výstup na Čekyňský kopec. Očekává se rekordní účast

Jako první se vydají v pátek 5. ledna koledovat s charitními kasičkami skupinky dětí z církevní mateřské školy. Role Kašpara, Melichara a Baltazara se již tradičně zhostí také děkan farnosti Josef Rosenberg, ředitelka Charity Přerov a primátor města. „První den obejdeme budovy magistrátu, navštívíme městskou policii a zavítáme i do místních firem,“ přiblížila Alena Pizúrová. Koledníky budou lidé potkávat ve městě i o víkendu.

„Novinkou je letos návštěva tříkrálových koledníků v Domově pro seniory v Přerově, kde jsme ve spolupráci se Základní uměleckou školou B. Kozánka domluvili i vystoupení dětí,“ zmínila.

Lednová sbírka bude probíhat stejně jako v minulých letech také on-line na webu trikralovasbirka.cz. „Dárce může zvolit konkrétní charitu, kterou chce obdarovat. On-line kasička je dostupná po celý rok,“ doplnila mluvčí přerovské charity Romana Nitková.

Novoroční ohňostroj nad řekou Bečvou v Přerově
Novoroční ohňostroj Přerov neruší, budou i koncerty na náměstí

Značná část výtěžku Tříkrálové sbírky, a to šedesát pět procent, zůstává „doma“ a podpoří projekty Charity Přerov. „Další finance jsou určeny na velké diecézní projekty, putují do krizového fondu a na podporu Charity České republiky,“ upřesnila.

V lednu 2023 byl výtěžek Tříkrálové sbírky na Přerovsku rekordní. V pěti desítkách obcí, které spadají pod přerovský děkanát, se podařilo malým Kašparům, Melicharům a Baltazarům vykoledovat celkem 1 milion 421 tisíc korun.

Podívejte se na Tříkrálové koledníky v roce 2022

Zdroj: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Z části peněz pořídila přerovská charita kompenzační pomůcky pro Domácí zdravotní a hospicovou péči, finance putovaly i na přímou pomoc lidem a rodinám v nouzi nebo dofinancování nákupu auta pro Domácí zdravotní a hospicovou péči. Prostředky byly určeny také na pokrytí výdajů, souvisejících s otevřením výdejny materiální a potravinové pomoci či na dofinancování provozu sociální služby Setkávání seniorů Spolu.

Udělování ceny Olomouckého kraje za kulturní počiny roku 2016. Ilustrační foto.
Nominace na Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury jsou otevřeny

„Letos máme schválené tři záměry, které bychom chtěli z výtěžku Tříkrálové sbírky podpořit. Dva jsou tradiční, to znamená nákup kompenzačních pomůcek a přímá podpora lidem v nouzi. Třetím záměrem je pořízení vybavení do Azylového domu v Přerově, který se bude stavět v příštím roce,“ upřesnila ředitelka Charity Přerov Alena Pizúrová. (pu)